Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Кодекс Украины об административных правонарушениях относительно усиления ответственности за отдельные правонарушения (в сфере потребительского рынка)

Заключение к проекту закона Украины от 16.10.2013 № 3434
Дата рассмотрения: 03.07.2014 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо посилення відповідальності за окремі правопорушення"

У законопроекті пропонується внести зміни до статей 155, 155-1, 155-2, 156, 156-1, 159, 160 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП) шляхом посилення штрафних санкцій за порушення в сфері споживчого ринку. Зокрема, запропоновано в десять разів збільшити розміри штрафу за порушення правил торгівлі, виконання робіт і надання послуг працівниками торгівлі, громадського харчування та сфери послуг, громадянами, які займаються підприємницькою діяльністю (стаття 155 КУпАП), встановивши його розмір в межах від десяти (170 грн.) до ста (1700 грн.) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (далі - неоподатковувані мінімуми). За порушення встановленого порядку проведення розрахунків (стаття 155-1 КУпАП) законопроектом передбачається штраф у розмірі від двадцяти (340 грн.) до п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів (850 грн.) - для осіб, які здійснюють розрахункові операції, а також від п'ятдесяти (850 грн.) до ста неоподатковуваних мінімумів (1700 грн.) - для посадових осіб, тощо.

За результатами розгляду поданого проекту Головне науково-експертне управління вважає за необхідне звернути увагу на таке.

1. Основний зміст проекту полягає у збільшенні розмірів штрафу у 6 статтях КУпАП. При цьому у доданих до проекту документах не міститься пояснень з приводу того, чому збільшення санкцій передбачається лише у цих статтях Кодексу, а санкції інших статей залишаються незмінними. При цьому у Пояснювальній записці до законопроекту одним із основних аргументів на користь таких законодавчих новел слугує те, що "розмір неоподаткованого мінімуму доходів громадян, який застосовується при визначені розміру штрафу, не індексовано більш ніж 15 років, при цьому, нерідко, заподіяна шкода громадянам у декілька разів перевищує розміри самих штрафів".

Дійсно, існує чимало об'єктивних чинників (інфляційні процеси, систематичне зростання розміру мінімальної заробітної плати, збільшення розміру доходів громадян тощо), які обумовлюють необхідність приведення розмірів штрафів у відповідність до реальних умов сьогодення і періодичного перегляду цих розмірів. Але ця проблема стосується не лише статей КУпАП, зазначених у цьому законопроекті, а значно більшої їх кількості як в КУпАП, так і в Кримінальному кодексі України (далі - КК). Загалом останнім часом значно збільшилась кількість законопроектів, які за змістом передбачають лише збільшення розміру штрафів у статтях КУпАП (N 2362 від 21.02.2013 р., N 2026 від 16.01.2013 р., N 2088 від 24.01.2013 р., N 4734 від 17.04.2014 р., N 4994 від 02.06.2014 р. та ін.).

Ця обставина свідчить про наявність проблеми, яка потребує системного вирішення. У протилежному випадку Верховна Рада України буде змушена розглядати десятки фрагментарних законопроектів, що призводить до нераціонального витрачання бюджетних коштів та пленарного часу парламенту, обсяг якого обмежений. В той же час всі відповідні питання можна було б вирішити за один раз.

Опрос