Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении дополнений в некоторые законодательные акты Украины (относительно упрощения процедуры наследования имущества)

Заключение к проекту закона Украины от 30.09.2013 № 3336
Дата рассмотрения: 05.03.2014 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення доповнень до деяких законодавчих актів України (щодо спрощення процедури спадкування майна)" (реєстр. N 3336 від 30.09.2013 р.), внесений народними депутатами України О. М. Калетнік, І. Г. Калєтніком

У проекті пропонується внести зміни до Цивільного кодексу України та Закону України "Про нотаріат", відповідно до яких нотаріусам надається право визначати спадкоємцю, який з поважних причин пропустив строк для прийняття спадщини, додатковий строк для подання відповідної заяви. Крім цього, на спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини, але постійно проживав з спадкодавцем, покладається обов'язок доводити нотаріусу факт такого проживання. На думку суб'єктів права законодавчої ініціативи, його прийняття сприятиме реалізації конституційних прав громадян в частині спадкового майна, надасть можливість спадкоємцям заощадити кошти та дозволить зменшити обсяг роботи для суддів тощо.

Розглянувши проект, Головне управління вважає за доцільне висловити щодо його змісту такі зауваження.

1. Насамперед варто звернути увагу на те, що згідно з частиною третьою статті 1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив відмову від неї. Отже, якщо у проекті йдеться про намір формалізувати порядок оформлення таким спадкоємцем спадщини шляхом чіткого визначення документів, які підтверджують постійне проживання спадкоємця з спадкодавцем, то відповідні зміни слід вносити до частини третьої статті 1268 ЦК України, а не до частини 3 статті 1269 цього Кодексу. Крім цього, слід врахувати, що згідно з частиною першою статті 234 Цивільного процесуального кодексу України справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних справ розглядаються судом у порядку окремого провадження, тобто встановлення юридичних фактів відноситься до компетенції суду, а не нотаріусу.

Відповідно до Закону України "Про нотаріат" нотаріус має право лише посвідчувати реально існуючі юридичні факти. Зокрема, згідно з статтями 34, 80 і 81 цього Закону він може посвідчувати факт, що фізична особа, є живою, а також факт перебування її в певному місці, тобто нотаріус не встановлює, а лише посвідчує існування відповідних фактів на момент вчинення нотаріальної дії.

Крім цього, виглядає сумнівною також пропозиція про надання Кабінету Міністрів України повноважень визначати документи, на підставі яких спадкоємець доводить нотаріусу факт постійного проживання з спадкодавцем на час відкриття спадщини, оскільки навряд чи можна скласти їх вичерпний перелік. До того ж такий факт може підтверджуватися не лише документами, а й, наприклад, показами свідків.

Опрос