Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины относительно стабильного использования земель сельскохозяйственного назначения

Заключение к проекту закона Украины от 24.09.2013 № 3316
Дата рассмотрения: 20.11.2013 Карта проходжения проекта

Висновок відповідального комітету

ВЕРХОВНА РАДА УКРАЇНИ

Комітет на своєму засіданні 20 листопада 2013 р. розглянув проект Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сталого використання земель сільськогосподарського призначення" (реєстр. N 3316), поданий народними депутатами України Кулінічем О. І., Лунченком В. В., Царьовим О. А. та відмічає наступне.

Законопроектом пропонується внести зміни до Земельного кодексу України, Кодексу України про адміністративні правопорушення, Законів України "Про Державний земельний кадастр", "Про оренду землі", "Про особисте селянське господарство", "Про землеустрій", "Про охорону земель", "Про державну експертизу землевпорядної документації", "Про раду міністрів Автономної Республіки Крим".

Законопроект розроблено з метою стимулювання раціонального використання сільськогосподарських земель та запобігання їх виснаження.

Законопроектом пропонується змінити методику контролю родючості ґрунтів і захисту земель від виснаження, зокрема, відмовитися від обов'язкових проектів землеустрою, що забезпечують еколого-економічне обґрунтування сівозміни та впорядкування угідь, оскільки на думку авторів законопроекту, дотримання сівозміни не гарантує збереження родючості ґрунтів. Натомість пропонується ввести обов'язковий лабораторний аналіз стану якості ґрунтів сільськогосподарського призначення і проводити його раз на шість років на підставі показників вмісту гумусу, калію і фосфору. Щодо запропонованих норм необхідно зазначити, що законопроект не містить конкретних показників якісного стану ґрунтів по групах та перелік таких груп ґрунтів за "переміщення яких" наступатиме адміністративна відповідальність, в зв'язку з чим запропоновані зміни до статті 55 Кодексу України про адміністративні правопорушення матимуть декларативний характер і на практиці не зможуть бути реалізованими.

Крім цього, проведення лабораторного аналізу показників якісного стану грунтів потягне за собою додаткове фінансове навантаження на власників земельних ділянок чи орендарів, оскільки законопроектом пропонується результати такого аналізу додавати до договору оренди земельних ділянок при його укладанні, та через кожні 6 років перевіряти такі показники якісного стану грунтів на основі даних агрохімічної паспортизації земель або даних акредитованої лабораторії.

Разом з цим, змінами до статті 32 Закону України "Про охорону земель" пропонується показники якісного стану ґрунтів також використовувати при передачі у власність земельної ділянки сільськогосподарського призначення, зміні власника чи користувача такої земельної ділянки, проведенні грошової оцінки земель, визначенні розмірів плати за землю та здійсненні контролю за станом родючості ґрунтів.

Опрос