Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые Законы Украины относительно упрощения процедуры оформления наследства в сельской местности

Заключение к проекту закона Украины от 24.09.2013 № 3313
Дата рассмотрения: 27.02.2014 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо спрощення процедури оформлення спадщини в сільській місцевості" (реєстр. N 3313 від 24.09.2013 р.), внесений народними депутатами України Г. М. Калетніком, А. В. Пшонкою, Д. О. Шенцевим

У проекті пропонується внести зміни до Цивільного кодексу України, законів України "Про місцеве самоврядування в Україні" та "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", якими спрощується процедура оформлення спадщини в тих населених пунктах сільської місцевості, де немає нотаріуса, шляхом надання спадкоємцю права подання відповідних заяв через посадову особу органу місцевого самоврядування, яка зобов'язана передати їх до нотаріуса. Крім цього, передбачається встановити, що у сільських населених пунктах державна реєстрація права власності успадкованого житлового будинку, будівлі, споруди (їх окремої частини) здійснюється без проведення технічної інвентаризації цих об'єктів на підставі даних про такі об'єкти, наданих органом місцевого самоврядування.

Розглянувши проект, Головне управління вважає за доцільне висловити щодо його змісту наступні зауваження та пропозиції.

1. У проекті пропонується зобов'язати посадових осіб органів місцевого самоврядування у тих населених пунктах сільської місцевості, де немає нотаріусів, приймати відповідні заяви від спадкоємців, після чого передавати їх до нотаріуса, тобто фактично виконувати функції посередника щодо передачі зазначених заяв від населення до нотаріуса, який вчиняє відповідну нотаріальну дію. Проте, на думку управління, більш ефективним способом спрощення процедури оформлення спадщини стало б запровадження порядку, за яким у зазначені населені пункти для надання певних нотаріальних послуг періодично виїжджали б самі нотаріуси, як це передбачено, наприклад, у проекті N 2187а від 31.05.2013 року (висновок управління N 16/3-1689/2187а від 27.11.2013 року).

2. Щодо пропозиції про проведення державної реєстрації права власності успадкованих об'єктів нерухомості без проведення їх технічної інвентаризації, то звертаємо увагу на те, що згідно з частиною 3 статті 15 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" державна реєстрація прав проводиться після технічної інвентаризації об'єкта нерухомого майна лише у випадках, передбачених законодавством України. Зазначимо, що на даний час випадки державної реєстрації речових прав та їх обтяжень, в яких вимагається проведення технічної інвентаризації, визначаються постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2013 р. N 868 "Про затвердження Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень і Порядку надання інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно". У пункті 42 цієї постанови передбачено, що для проведення державної реєстрації речових прав на об'єкт нерухомого майна в разі, коли в документах, що підтверджують виникнення, перехід та припинення речових прав на такий об'єкт, відсутні відомості про його технічні характеристики, заявник, крім документа, що підтверджує виникнення, перехід та припинення речових прав на нерухоме майно, подає технічний паспорт на об'єкт нерухомого майна. Вочевидь, це і є підставою для проведення технічної інвентаризації при спадкуванні об'єктів нерухомого майна у сільських населених пунктах. З цього приводу звертаємо увагу на те, що на розгляді у Верховній Раді України знаходиться проект Закону України "Про внесення змін до статті 19 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" (реєстр. N 2252 від 13.11.2013 року, доопрацьований, висновок управління N 16/3-1619/2252 від 18.11.2013 року), в якому зазначена проблема вирішується у більш юридично коректний спосіб.

Опрос