Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законы Украины (относительно Управления государственной охраны)

Заключение к проекту закона Украины от 20.09.2013 № 3309
Дата рассмотрения: 04.11.2013 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до деяких законів України"

У поданому на розгляд законопроекті пропонується змінити назву Управління державної охорони України (далі - УДО) з внесенням змін до Закону України "Про державну охорону органів державної влади України та посадових осіб" (далі - Закон) відповідні законодавчі акти, а також визначити терміни у сфері державної охорони, розширити повноваження, уточнити коло посадових осіб та об'єктів, щодо яких здійснюється державна охорона, правові основи щодо зміцнення кадрового потенціалу, забезпечення належного рівня соціального захисту особового складу, удосконалення співробітництва (взаємодії) з органами державної влади, та підвищення престижу військової служби в УДО тощо.

Головне науково-експертне управління, проаналізувавши законопроект, звертає увагу на таке.

1. Вважаємо, що назва законопроекту є невдалою і потребує уточнення. Відповідно до правил та вимог законодавчої техніки назва закону - невід'ємний елемент тексту закону, його найменування, яке відображає зміст та предмет регулювання закону і здійснює інформативно-орієнтаційну функцію. Назва повинна бути оптимально стислою, конкретною, лаконічною, ясною і водночас оригінальною (притаманною лише цьому закону) носити інформативний та орієнтаційний характер.

Натомість, назва законопроекту є надто лаконічною і явно неоригінальною, оскільки співпадає з назвою ще 43 законодавчих актів. Тому вважаємо за доцільне у назву законопроекту внести відповідні уточнення щодо його предмета і визначити коло питань, з яких вносяться зміни до інших законів. Адже за назвою законодавчого акта виконавці мають визначити його основний зміст, легко його запам'ятати, а при необхідності швидко відшукати.

2. Запропонована нова назва УДО - Служба державної охорони України (СДО) дещо співзвучна з назвою іншої охоронної структури - Державної службою охорони при МВС України (ДСО), що може викликати певну плутанину при застосуванні Закону на практиці.

3. На наш погляд, потребує доопрацювання запропонована редакція статті 7 Закону "Про державну охорону органів державної влади України та їх посадових осіб". Зокрема, вважаємо за доцільне об'єднати частини 3 і 4 цієї статті.

4. У законопроекті не дано чіткого визначення правового статусу СДО. Так, у запропонованих проектом доповненнях до статті 11 Закону СДО визначається як державний правоохоронний орган спеціального призначення. Одночасно у змінах до статті 16 цього ж Закону йдеться про СДО вже як військове формування. Вважаємо, що спроба надати одному органу одночасно два правових статуси є невірною і не узгоджується із статтею 17 Конституції України, де розмежовуються військові формування і правоохоронні органи, на які покладаються оборона України, захист її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканості, забезпечення державної безпеки і захист її державного кордону, і вказується, що Збройні сили України та інші військові формування ніким не можуть бути використані для обмеження прав і свобод громадян. Натомість, ряд правоохоронних функцій СДО спрямований на тимчасове обмеження деяких конституційних прав громадян. (див. нову редакцію статті 13 Закону).

Опрос