Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "Об основных началах государственного надзора (контроля) в сфере хозяйственной деятельности" относительно ответственности должностных и служебных лиц органов государственного надзора (контроля)

Заключение к проекту закона Украины от 19.09.2013 № 3216-1
Дата рассмотрения: 29.11.2013 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення зміни до Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" щодо відповідальності посадових та службових осіб органів державного нагляду (контролю)" (N 3216-1 від 19.09.2013 р.)

У законопроекті пропонується внести зміни до статті 9 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", відповідно до яких "шкода, завдана фізичній чи юридичній особі незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю посадової або службової особи органу державного нагляду (контролю), відшкодовується за рахунок коштів державного бюджету, передбачених для фінансування цього органу, незалежно від вини цієї особи". При цьому відповідна посадова або службова особа несе перед державою відповідальність "в порядку регресу в розмірі виплаченого з бюджету відшкодування".

На думку Головного управління, порушене у законопроекті питання вже врегульоване у законодавстві України, у зв'язку з чим взагалі виникає сумнів щодо доцільності внесення відповідних змін до Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".

Так, загальні умови відповідальності за шкоду, завдану фізичній або юридичній особі незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю посадової або службової особи органу державної влади при здійсненні нею своїх повноважень визначаються цивільним законодавством. Зокрема, Цивільним кодексом України закріплено, що така шкода відшкодовується державою, незалежно від вини цієї особи (стаття 1174). Зазначене правило спрямоване на забезпечення захисту законних прав і інтересів потерпілих осіб незалежно від суб'єктивних обставин, пов'язаних з особистістю посадової особи (її вини, матеріального стану та інших обставин). При цьому, згідно з статтею 1191 Цивільного кодексу України держава, відшкодувавши шкоду, завдану посадовою, службовою особою внаслідок незаконно прийнятих рішень, дій чи бездіяльності, має право зворотної вимоги до винної особи у розмірі виплаченого відшкодування (крім відшкодування виплат, пов'язаних із трудовими відносинами та відшкодуванням моральної шкоди).

Умови матеріальної відповідальності працівників, до яких відносяться й посадові особи державних органів (державні службовці), визначаються у Кодексі законів про працю України (глава IX "Гарантії при покладенні на працівників матеріальної відповідальності за шкоду, заподіяну підприємству, установі, організації").

Крім того, питання відповідальності посадових осіб органів держави врегульовані в Законі України "Про державну службу", який має набрати чинності 1 січня 2014 року, в якому також визначаються умови їх відповідальності за майнову та моральну шкоду, завдану незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю під час здійснення ними своїх повноважень. Зокрема, передбачається, що майнова та моральна шкода, завдана фізичним або юридичним особам незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю державного службовця під час здійснення ним своїх повноважень, відшкодовується за рахунок держави. Держава, у свою чергу, має право зворотної вимоги (регресу) до винного державного службовця у розмірі та порядку, визначених законом.

Опрос