Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины (относительно обеспечения права некоторых категорий лиц на судебную защиту)

Заключение к проекту закона Украины от 30.08.2013 № 3155
Дата рассмотрения: 15.01.2014 Карта проходжения проекта

Висновок відповідального комітету

ВЕРХОВНА РАДА УКРАЇНИ

Комітет Верховної Ради України з питань правової політики розглянув на своєму засіданні 15 січня 2014 року проект Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (щодо забезпечення права деяких категорій осіб на судовий захист), реєстр. N 3155 від 30 серпня 2013 року, поданий народним депутатом України Слюз Т. Я.

Проектом Закону пропонується внести зміни до Цивільного кодексу України та Цивільного процесуального кодексу України, передбачивши право особи, визнаної недієздатною, самостійно звернутися до суду із заявою про скасування рішення про визнання її недієздатною та поновлення цивільної дієздатності.

Європейський суд з прав людини у рішенні "Наталія Михайленко проти України" (справа N 49069/11) від 30 травня 2013 року визнав порушенням статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод відсутність доступу в Україні до процедури поновлення дієздатності недієздатної особи. Суд зазначив, що право звертатися з позовом про перегляд справи про дієздатність є одним із найважливіших прав людини і стосується процедур, важливих при реалізації всіх прав і свобод.

Отже, на думку членів Комітету, положення проекту Закону, якими передбачається надати право особі, визнаній недієздатною, самостійно звернутися до суду із заявою про скасування рішення про визнання її недієздатною та поновлення цивільної дієздатності, заслуговують на увагу і можуть бути підтримані, оскільки спрямовані на утвердження конституційного права на судовий захист.

Разом з тим, зміст проекту Закону викликає суттєві зауваження.

Чинна редакція частини четвертої статті 241 Цивільного процесуального кодексу України передбачає, що скасування рішення суду про визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, яка була визнана недієздатною, в разі її видужання або значного поліпшення її психічного стану здійснюється за рішенням суду на підставі відповідного висновку судово-психіатричної експертизи за заявою опікуна, органу опіки та піклування.

Опрос