Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "О мерах по предупреждению и уменьшению употребления табачных изделий и их вредного воздействия на здоровье населения" (относительно усовершенствования отдельных положений об ограничении мест курения табачных изделий)

Заключение к проекту закона Украины от 30.08.2013 № 3149
Дата рассмотрения: 27.03.2014 Карта проходжения проекта

Висновок відповідального комітету

ВЕРХОВНА РАДА УКРАЇНИ

Комітет Верховної Ради України з питань охорони здоров'я розглянув проект Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення" (щодо вдосконалення окремих положень про обмеження місць куріння тютюнових виробів)" (реєстр. N 3149), поданий народним депутатом України Мошенським В. З.

Метою законопроекту, як зазначається у пояснювальній записці, є забезпечення захисту прав і свобод осіб, які обрали здоровий спосіб життя.

Підтримуючи в цілому дану законодавчу ініціативу, слід зазначити, що запропонований спосіб досягнення задекларованої мети викликає певні сумніви щодо можливості реалізації та ефективності, насамперед з огляду на відсутність чіткої правової визначеності місць (територій), де пропонується заборонити куріння тютюнових виробів.

Так, запропоновані доповнення до чинної редакції Закону України "Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення", що передбачають поширення заборони куріння на території органів державної влади, підприємств, установ та організацій усіх форм власності, а також на території аеропортів, вокзалів, підприємств ресторанного господарства, готелів та гуртожитків, практичного не зможуть бути реалізовані у разі прийняття законопроекту, оскільки у більшості випадків ці об'єкти чи суб'єкти не мають чітко визначених територіальних меж. Тому довести факт порушення встановленої заборони у разі виявлення випадку куріння на прилеглих до них територіях буде дуже складно.

Крім того, з огляду на те, що запропонована заборона куріння стосується значних за площею територій населених пунктів, особливо в містах, та відсутність спеціально відведених місць для куріння на території населених пунктів, така норма є дуже складною з точки зору можливості здійснення контролю за її дотриманням та вжиття заходів до порушників, через обмежене коло осіб, які відповідно до статті 255 Кодексу України про адміністративні правопорушення у вигляді штрафу мають право зафіксувати факт такого порушення складанням протоколу про адміністративне правопорушення, передбачене статтею 175-1 "Куріння тютюнових виробів у заборонених місцях" Глави 14 "Адміністративні правопорушення, що посягають на громадський порядок і громадську безпеку" цього Кодексу.

Також слід зазначити, що запропоновані законопроектом доповнення до статті 20 Закону України "Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення" щодо застосування фінансових санкцій за куріння на територіях, де це заборонено законом, є неприйнятною.

Відповідно до частини другої статті 20 цього Закону центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, може застосовувати фінансові санкції виключно до суб'єктів господарювання. У випадку ж куріння на забороненій законом території порушником є громадянин.

Опрос