Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "О мерах по предупреждению и уменьшению употребления табачных изделий и их вредного воздействия на здоровье населения" (относительно усовершенствования отдельных положений об ограничении мест курения табачных изделий)

Заключение к проекту закона Украины от 30.08.2013 № 3149
Дата рассмотрения: 21.01.2014 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення" (реєстр. N 3149 від 30.08.2013 р.)

У законопроекті пропонується внесення змін до Закону України "Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення", якими передбачається доповнити перелік місць, де забороняється вживання тютюнових виробів, (зокрема: "у приміщеннях, тимчасових спорудах, на терасах, майданчиках та на інших територіях закладів ресторанного господарства"; "на території об'єктів культурного призначення"; "на території органів державної влади та органів місцевого самоврядування, інших державних установ"; "на території підприємств"; "на території готелів та аналогічних засобів розміщення громадян"; "на території гуртожитків"; "у приміщеннях та на територіях аеропортів та вокзалів"), та встановити штрафні санкції за порушення цих заборон.

Розглянувши законопроект, Головне науково-експертне управління вважає за доцільне висловити щодо нього такі зауваження.

1. У законопроекті пропонується викласти пункт 9 частини другої статті 13 Закону України "Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення" (далі - Закон) у новій редакції, згідно з якою забороняється куріння "у приміщеннях, тимчасових спорудах, на терасах та на інших територіях закладів ресторанного господарства". Проте це положення вважається неприйнятним як таке, що позбавлене характерної для законодавчого акту правової визначеності, оскільки використані у ньому терміни "тимчасові споруди", "майданчики та інші території закладів ресторанного господарства" не дозволяють дійти однозначного висновку щодо їх змісту.

Аналогічне за змістом зауваження можна висловити й щодо змін до пункту 11 частини другої та пунктів 1 - 3 частини третьої статті 13 Закону, якими передбачається встановлення заборони на куріння на "території органів державної влади та органів місцевого самоврядування, інших державних установ"; "території підприємств"; "території готелів", "території гуртожитків", "території аеропортів та вокзалів". Адже введення цих обмежень за територіальним принципом вбачається надмірним, а практична реалізація цих норм може супроводжуватись виникненням труднощів при визначенні "територій" вищезазначених органів та об'єктів. Викликає також сумнів можливість здійснення ефективного контролю за дотриманням цих заборон. На думку управління, чинні редакції зазначених пунктів, сформульовані достатньо чітко і внесення зазначених змін не потребують.

2. У законопроекті пропонується викласти у новій редакції абзац 11 частини другої статті 20 Закону, за якою "за порушення норм цього Закону центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, застосовує фінансові санкції до суб'єктів господарювання у разі:, куріння у приміщеннях, тимчасових спорудах, на терасах, майданчиках та на інших територіях заборонених законом, а так само надання можливості або сприяння такому курінню, у тому числі шляхом розміщення попільничок або їх замінників - від однієї тисячі гривень до десяти тисяч гривень" (п. 2 розд. I проекту). Запропонована норма виглядає нелогічною у контексті того, що "приміщення та території органів державної влади та органів місцевого самоврядування, інших державних установ" не мають "суб'єктів господарювання". Відтак із законопроекту не зрозуміло, до кого повинні застосовуватись відповідні фінансові санкції у разі порушення заборони на куріння, наприклад, "на території органів державної влади та органів місцевого самоврядування, інших державних установ".

Опрос