Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Уголовный процессуальный кодекс Украины (относительно подтверждения полномочий защитника)

Заключение к проекту закона Украины от 28.08.2013 № 3131
Дата рассмотрения: 26.02.2014 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України (щодо підтвердження повноважень захисника)"

Законопроект розроблено, як це зазначено у Пояснювальній записці до нього, з метою усунення суперечностей між Кримінальним процесуальним кодексом України та Законом України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" щодо визначення документів, які посвідчують повноваження адвоката на надання правової допомоги. Неоднозначність формулювання пункту 2 частини першої статті 50 Кримінального процесуального кодексу України (далі - КПК) зумовлює виникнення необгрунтованих вимог щодо надання адвокатами для підтвердження повноважень в кримінальному судочинстві і ордеру, і договору з захисником, тобто двох документів, які є ідентичними за змістом в частині повноважень адвоката.

За результатами розгляду законопроекту Головне науково-експертне управління вважає за необхідне зазначити таке.

1. Ведучи мову про підтвердження повноважень адвоката в кримінальному судочинстві, слід зазначити, що 16 січня 2014 року набули чинності положення частини другої статті 45 КПК, відповідно до яких захисником не може бути адвокат, відомості про якого не внесено до Єдиного реєстру адвокатів України або стосовно якого у Єдиному реєстрі адвокатів України містяться відомості про зупинення або припинення права на зайняття адвокатською діяльністю.

Крім того, відповідно до пункту другого частини першої статті 26 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" (далі - Закон) документами, що посвідчують повноваження адвоката на надання правової допомоги, можуть бути: 1) договір про надання правової допомоги; 2) довіреність; 3) ордер; 4) доручення органу (установи), уповноваженого законом на надання безоплатної правової допомоги. Тобто, нормами вказаної статті визначений чіткий перелік документів, які посвідчують повноваження адвоката на надання правової допомоги.

Разом з тим, частиною першою статті 50 КПК передбачено, що повноваження захисника на участь у кримінальному провадженні підтверджуються: 1) свідоцтвом про право на зайняття адвокатською діяльністю; 2) ордером, договором із захисником або дорученням органу (установи), уповноваженого законом на надання безоплатної правової допомоги. Нечіткість формулювання положень пункту 2 частини першої статті 50 КПК зумовили правову невизначеність щодо переліку документів, надання яких для підтвердження повноважень захисника на участь у кримінальному провадженні є обов'язковим. Зокрема, актуальним виявилося питання щодо необхідності одночасного надання і ордеру, і договору із захисником.

Виходячи зі змісту п. 4 статті 1, статей 26 - 28 Закону договір про надання правової допомоги (у тому числі захисту під час кримінального провадження) є первинним та обов'язковим офіційним документом, який укладається між адвокатом (адвокатським об'єднанням) та клієнтом.

Опрос