Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в статью 18 Закона Украины "О выборах народных депутатов Украины" (относительно изменения границ одномандатных избирательных округов)

Заключение к проекту закона Украины от 12.08.2013 № 3069
Дата рассмотрения: 29.11.2013 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до статті 18 Закону України "Про вибори народних депутатів України" (щодо зміни меж одномандатних виборчих округів) (реєстр. N 3069 від 12.08.2013 р.)

У Головному науково-експертному управлінні розглянуто поданий проект, в якому до Закону України "Про вибори народних депутатів України" (надалі - Закон) пропонуються зміни щодо визначення меж одномандатних виборчих округів.

Як вказано в пояснювальній записці до законопроекту, його метою є фіксація існуючих меж одномандатних округів на період до десяти років. Прийняття даного законопроекту, на думку автора законопроекту, дасть можливість депутатам та кандидатам в депутати завчасно визначатись з тим, інтереси якого округу вони представлятимуть здійснюючи свої повноваження у Верховній Раді України.

За результатами аналізу поданого проекту Головне управління вважає за доцільне висловити наступні міркування та зауваження.

1. У законопроекті пропонується внести до ст. 18 Закону зміни, якими передбачається, що зміна меж одномандатних виборчих округів, утворених Центральною виборчою комісією, може проводиться кожний десятий рік від дня проведення останніх чергових виборів депутатів, з урахуванням вимог частини третьої цієї статті.

Необхідно зауважити, що проблема реалізації виборчого права, зокрема довільна демаркація виборчих округів з метою штучної зміни співвідношення політичних сил (джеррімендерінг) не є новою ні для України, ні для зарубіжних країн. Термін "джеррімендерінг" завдячує своїй появі у 1812 р. губернатору одного з штатів США Е. Джеррі, який застосовував вибіркову географію при визначенні меж виборчих округів.

Разом з тим, необхідно враховувати, що до вибіркової географії може призвести як досить часта зміна меж виборчих округів, так і тривале їх збереження без змін. Сама по собі зміна меж виборчих округів не є порушенням виборчих прав, якщо такі кореляції провадяться, по-перше, своєчасно з урахуванням міграції населення; по-друге, прозоро; по-третє, з урахуванням допустимого відсотку відхилення кількості виборців; по-четверте, завчасно.

Опрос