Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в статью 5 Закона Украины "О городском электрическом транспорте" относительно внедрения круглосуточной перевозки пассажиров Киевским метрополитеном

Заключение к проекту закона Украины от 31.07.2013 № 3040
Дата рассмотрения: 08.11.2013 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до статті 5 Закону України "Про міський електричний транспорт" щодо запровадження цілодобового перевезення пасажирів Київським метрополітеном"

У проекті пропонується доповнити статтю 5 Закону України "Про міський електричний транспорт" нормою, згідно з якою "перевезення пасажирів метрополітеном, що знаходиться в столиці України - місті Києві, здійснюється цілодобово згідно з графіком затвердженим перевізником за погодженням із замовником транспортних послуг", та, відповідно, уточнити назву зазначеної статті.

Завданням законопроекту, як зазначається у Пояснювальній записці до нього, є "поліпшення інфраструктури столиці України - міста Києва та добробуту мешканців міста і гостей міста", а прийняття законопроекту "приведе до поліпшення інфраструктури та благоустрою міста Києва".

Головне управління в цілому вважає можливим, за наявності обґрунтованої потреби, відповідних розрахунків та визначених джерел покриття додаткових видатків, запровадження цілодобового перевезення пасажирів метрополітеном у м. Києві, водночас не може підтримати внесений законопроект з таких підстав.

1. Згідно зі Статутом комунального підприємства "Київський метрополітен", затвердженого розпорядженням Київської державної адміністрації від 15.02.99 р. N 204 "Про вирішення окремих питань Київського метрополітену", зазначене підприємство "належить до комунальної власності територіальної громади м. Києва на підставі розпоряджень Кабінету Міністрів України від 30.06.98 N 464-р та Київської міської державної адміністрації від 28.10.98 N 2155 "Про зарахування майна державного підприємства у комунальну власність територіальної громади м. Києва" і підпорядковано Головному управлінню транспорту та зв'язку виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації)" (джерело: http://www.metro.kiev.ua/node/139).

З цього приводу зазначимо, що відповідно до вимог ст. 143 Конституції України "територіальні громади міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування управляють майном, що є в комунальній власності; здійснюють контроль за їх діяльністю; вирішують інші питання місцевого значення, віднесені законом до їхньої компетенції". Це положення знайшло відображення у Законі України "Про місцеве самоврядування в Україні", згідно з яким виконавчі органи сільських, селищних, міських рад в межах власних (самоврядних) повноважень здійснюють управління об'єктами транспорту, що перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад, забезпечують їх належне утримання та ефективну експлуатацію, необхідний рівень та якість послуг населенню (пп. 1 п. "а" ч. 1 ст. 30). Більш того, в межах цих повноважень зазначені органи затверджують маршрути і графіки руху місцевого пасажирського транспорту незалежно від форм власності (пп. 10 п. "а" ч. 1 ст. 30 цього ж Закону).

Звертаємо увагу також на те, що відповідно до ч. 3 ст. 8 Закону України "Про міський електричний транспорт" "місцеві органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування забезпечують реалізацію державної політики у сфері міського електричного транспорту, організовують перевезення пасажирів". Організація ж перевезення пасажирів об'єктивно включає і питання графіка руху на встановлених маршрутах (лініях).

Викладене дає підстави для висновку, що встановлення законом вимоги щодо обов'язкового цілодобового перевезення пасажирів Київським метрополітеном свідчитиме про втручання Верховної Ради України в компетенцію органів місцевого самоврядування у відповідній сфері, визначеній законом.

Звертаємо також увагу на те, що за змістом законодавчої пропозиції фактично розмежовуються два поняття "розклад руху" та "графік руху". З цього приводу зазначимо, що поняття "маршрут (лінія)" цим Законом України "Про міський електричний транспорт" визначається як "напрямок руху трамвая, тролейбуса (поїзда метрополітену, швидкісного трамвая) за встановленим розкладом між визначеними та відповідно обладнаними пунктами на зупинках" (ч. 1 ст. 1). При цьому поняття "розклад руху", як правило, визначається як графік (таблиця), що містить відомості про час, місце, послідовність виконання рейсу (див., наприклад, Правила користування трамваєм і тролейбусом у містах України, затверджені наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 09.10.2006 р. N 329). Враховуючи викладене, розмежування цих двох понять ("розклад руху" і "графік руху") є необґрунтованим.

Опрос