Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины (относительно привлечения местных общин и общественных организаций к решению вопросов оптимизации, реорганизации или ликвидации сети государственных и коммунальных заведений здравоохранения )

Заключение к проекту закона Украины от 13.05.2013 № 2967
Дата рассмотрения: 11.11.2013 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (щодо залучення місцевих громад та громадських організацій до вирішення питань оптимізації, реорганізації або ліквідації мережі державних і комунальних закладів охорони здоров'я) (реєстрац. N 2967 від 13.05.2013 р.)

У законопроекті пропонується внести зміни до Кримінального кодексу України, Основ законодавства України про охорону здоров'я, Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", якими визначається порядок вирішення питань оптимізації, реорганізації, ліквідації державних, комунальних закладів охорони здоров'я та встановлюється кримінальна відповідальність за порушення цього порядку.

За результатами розгляду законопроекту Головне науково-експертне управління вважає за необхідне зазначити, що положення цього законопроекту багато в чому повторюють недоліки аналогічних законопроектів, що вносилися до Верховної Ради України (зокрема, N 1077 від 13.12.2012 р., N 2201 від 06.02.2013 р., N 2661 від 29.03.2013 р., N 2898 від 19.04.2013 р.), у зв'язку з чим управління вважає за необхідне повторити щодо них свої попередні зауваження та висловити нові.

1. Щодо змін до Кримінального кодексу України

Пропозиція законопроекту щодо нової редакції частини другої статті 184 "Порушення права на безоплатну допомогу" Кримінального кодексу України (далі - КК), згідно з якою кримінально караними визнаються такі дії як "порушення встановленого законом порядку скорочення мережі державних і комунальних закладів охорони здоров'я, незаконне прийняття рішення або прийняття недостатньо обгрунтованих рішень", є юридично необгрунтованою. Адже за змістом цієї пропозиції можна дійти висновку про можливість скорочення мережі закладів охорони здоров'я у встановленому законом порядку, за порушення якого винні особи будуть нести кримінальну відповідальність за частиною другою статті 184 КК (в редакції проекту). Проте такий підхід не узгоджується із відповідними положеннями Конституції України та Основ законодавства України про охорону здоров'я, згідно з якими існуюча мережа державних і комунальних закладів не може бути скорочена (ст. 49).

Крім того, відповідно до частини першої статті 64 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України. Оскільки стаття 49 Основного Закону таких випадків не передбачає, існуюча мережа зазначених закладів може бути скорочена лише в умовах воєнного або надзвичайного стану (ч. 2 ст. 64). Скорочення такої мережі в інших випадках визнаватиметься незаконними.

Опрос