Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Уголовный кодекс Украины (относительно установления обязательных общественных работ для лиц, освобожденных от отбывания наказания с испытанием)

Заключение к проекту закона Украины от 22.04.2013 № 2906
Дата рассмотрения: 06.08.2014 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення зміни до Кримінального кодексу України (щодо встановлення обов'язкових громадських робіт для осіб, звільнених від відбування покарання з випробуванням)"

Метою даного законопроекту є встановлення у статті 76 Кримінального кодексу України (далі - КК) серед обов'язків, які суд покладає на особу, звільнену від відбування покарання з випробуванням, обов'язкових для цієї особи громадських робіт на умовах, визначених статтями 56, 100 цього Кодексу та у розмірі не менш ніж одна година за кожні повні п'ять днів іспитового строку (частина 1.1 статті 76 КК - в ред. проекту). При цьому громадські роботи у цих випадках пропонується (зміни до частин 1 та 2 статті 51) не вважати кримінальним покаранням.

Головне науково-експертне управління погоджується з тим, що обов'язки, які суд може покласти на засудженого при його звільненні від відбування покарання з випробуванням, сформульовані в статті 76 КК України таким чином, що він фактично не зазнає ані обмежень своїх прав і свобод з боку держави, ані належного виправного впливу з метою недопущення вчинення нових злочинів, як того вимагає стаття 50 КК. Якщо особа не збирається виїжджати за межі України на постійне проживання, не є алкоголіком чи наркоманом, а також не є носієм хвороби, що становить небезпеку для здоров'я інших осіб (пункти 2, 5 частини 1 статті 76 КК України), то суд може зобов'язати її лише публічно або в іншій формі попросити пробачення у потерпілого, повідомляти кримінально-виконавчу інспекцію про зміну місця проживання, роботи або навчання та періодично з'являтися для реєстрації в кримінально-виконавчій інспекції (пункти 1, 3, 4 частини 1 статті 76 КК України). При цьому необов'язковим для суду є призначення у таких випадках додаткових покарань у виді штрафу, позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю та позбавлення військового, спеціального звання, рангу, чину або кваліфікаційного класу (стаття 77 КК України). Отже, засуджений може бути звільнений від покарання лише "під чесне слово" не вчиняти протягом іспитового строку нових злочинів чи систематичних правопорушень, як того вимагає стаття 78 зазначеного Кодексу.

Однак запропонований законопроектом вихід із ситуації, що склалася під час практичного застосування судом даного виду звільнення особи від покарання та його відбування, є, на наш погляд, не зовсім вдалим з наступних причин.

1. Відповідно до статті 75 КК України однією з умов, за яких суд може звільнити особу від відбування покарання з випробуванням, є переконання суду в можливості виправлення засудженого без відбування покарання. У той же час у разі прийняття запропонованих змін засудженому завжди будуть призначатись громадські роботи, які фактично (попри запропоновані до частин 1 та 2 статті 52 зміни) є видом покарання. Таким чином, запропоновані у проекті доповнення про обов'язкове призначення громадських робіт вступають у суперечність з частиною 1 статті 75, яка визначає засади звільнення від покарання з випробуванням.

Суперечність між положеннями проекту та іншими положеннями КК проявляється також у тому, що громадські роботи, які призначатимуться у разі звільнення особи від покарання з випробуванням, у проекті пропонується не вважати кримінальним покаранням, однак призначати їх суд має "на умовах, визначених у статтях 56 та 100 цього Кодексу", тобто за правилами, передбаченими у КК саме для відповідного покарання.

Опрос