Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "О рекламе" (относительно запрещения использования в социальной рекламе изображения должностных лиц, являющихся государственными служащими или служащими местных органов самоуправления)

Заключение к проекту закона Украины от 04.04.2013 № 2721
Дата рассмотрения: 08.11.2013 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про рекламу" (щодо заборони використання у соціальній рекламі зображення посадових осіб, що є державними службовцями або службовцями місцевих органів самоврядування) (реєстр. N 2721 від 04.04.2013 р.)

У законопроекті пропонується шляхом внесення змін до Закону України "Про рекламу" заборонити використання у соціальній рекламі зображення посадових осіб, що є державними службовцями або службовцями органів місцевого самоврядування, а також встановити відповідальність за порушення цієї заборони.

Основним аргументом на користь пропонованих змін у Пояснювальній записці до проекту слугує те, що державні службовці або службовці органів місцевого самоврядування своєю особистою участю у соціальній рекламі намагаються підвищити свій рейтинг і тим самим нівелюють поняття такої реклами.

Підтримуючи в цілому ідею законопроекту, Головне науково-експертне управління вважає за доцільне висловити щодо нього такі зауваження та пропозиції.

1. Положення законопроекту, відповідно до якого відповідальність за порушення законодавства про рекламу щодо використання у соціальній рекламі будь-якого зображення посадових осіб, що є державними службовцями або посадовими особами органів місцевого самоврядування, покладається на цих же посадових осіб, виглядає не достатньо обґрунтованими. Адже на практиці таку соціальну рекламу за дорученням цих посадових осіб, а в деяких випадках з власної ініціативи замовляють прес-служби апарату відповідних органів державної влади та органів місцевого самоврядування. Не виключено також її розміщення навіть без відома цих посадових осіб, наприклад, політичними конкурентами в період виборчої кампанії. Тому, на думку управління, відповідальність за порушення цієї норми мають нести не відповідні посадові особи, а рекламодавці. Тим більше, що відповідно до статті 14 Кодексу України про адміністративні правопорушення "посадові особи підлягають адміністративній відповідальності за адміністративні правопорушення, зв'язані з недодержанням установлених правил у сфері охорони порядку управління, державного і громадського порядку, природи, здоров'я населення та інших правил, забезпечення виконання яких входить до їх службових обов'язків".

2. Відповідно до частини четвертої статті 27 Закону України "Про рекламу" штрафи за порушення законодавства про рекламу обчислюються у розмірах залежних від вартості розповсюдження або виготовлення реклами. Однак змінами до цієї статті пропонується накладати штраф, який обчислюється у неоподатковуваних мінімумах доходів громадян. Така неузгодженість положень у межах однієї статті з точки зору структури правової норми є неприйнятною.

При цьому викликає сумнів передбачений законопроектом розмір зазначеного штрафу (п'ятсот неоподаткованих мінімумів доходів громадян). Адже він значно перевищує мінімальний розмір штрафу за вчинення злочинів, який визначений у сумі тридцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (стаття 53 Кримінального кодексу України). Тобто за порушення законодавства про рекламу пропонується встановити більш сувору санкцію, ніж за скоєння деяких видів злочину. Виходячи з того, що метою будь-якої відповідальності є перш за все виховання особи та запобігання вчиненню нових правопорушень, а не позбавлення порушника засобів існування, розмір запропонованого штрафу, на думку управління, є недостатньо обґрунтованим і надмірно завищеним.

Опрос