Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Кодекс Украины об административных правонарушениях относительно установления ответственности за проявления ксенофобии, антисемитизма, расовой, религиозной и других форм нетерпимости

Заключение к проекту закона Украины от 18.03.2013 № 2549
Дата рассмотрения: 25.03.2014 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо встановлення відповідальності за прояви ксенофобії, антисемітизму, расової, релігійної та інших форм нетерпимості"

Запропонований проект розроблено з метою посилення відповідальності за прояви ксенофобії, антисемітизму, расової і релігійної нетерпимості. Для цього пропонується внести відповідні зміни до Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП), відповідно до яких зазначений Кодекс доповнюється новими статтями 1733 "Вчинення в громадських місцях надписів, виготовлення або розповсюдження листівок, плакатів, іншої друкованої продукції ксенофобського, антисемітського змісту або з ознаками расової, релігійної та інших форм нетерпимості"1734 "Публічні висловлювання в громадських місцях ксенофобського, антисемітського змісту або з ознаками расової, релігійної та інших форм нетерпимості", 1735 "Поширення інформації ксенофобського, антисемітського змісту або з ознаками расової, релігійної та інших форм нетерпимості у засобах масової інформації", 1736 "Використання фашистської символіки" та 1737 "Виготовлення, розповсюдження або збут заборонених друкованих, аудіо та аудіовізуальних та інших матеріалів".

При цьому обов'язок щодо складання протоколів у справах про адміністративні правопорушення, передбачені вказаними статтями КУпАП, покладається на уповноважених осіб органів внутрішніх справ (зміни до пункту 1 частини першої статті 255 КУпАП), а щодо розгляду таких категорій справ - на районні, районні у місті, міські чи міськрайонні суди (суддів) (зміни до статті 221 КУпАП).

Головне науково-експертне управління поділяє думку ініціатора законопроекту щодо необхідності відвернення пропаганди шовінізму, ксенофобії, антисемітизму, расової та релігійної нетерпимості. Водночас вважаємо за необхідне зазначити таке.

1. У законопроекті відсутня термінологічна єдність. Зокрема, в ньому використовується значна кількість таких термінів, як "ксенофобія", "антисемітизм", "расова і релігійна нетерпимість" та ін., об'єктивне тлумачення яких є неможливим через відсутність їх чіткого законодавчого визначення. При цьому запропоновані у примітці до статті 1733 КУпАП (у редакції проекту) визначення вказаних термінів також є занадто розпливчастими, оскільки окремі їх складові теж потребують додаткового тлумачення (наприклад, "ознаки несприйняття", "ознаки національної та релігійної нетолерантності" та ін.). Те ж саме стосується запропонованого проектом визначення таких понять, як "фашизм" та "нацизм" (примітка до статті 1737 КУпАП у редакції проекту).

Крім того, неясно, що слід розуміти під терміном "масові збори", використання "перед якими" свастики, прапорів, знаків СС пропонується визнати адміністративним правопорушенням у частині першій статті 1736 КУпАП (у редакції проекту).

З огляду на це вважаємо, що положення цього проекту при застосуванні їх на практиці можуть використовуватись не як інструмент для боротьби з проявами ксенофобії, антисемітизму, расової, релігійної чи інших форм нетерпимості, а як інструмент для придушення інакомислення. Адже під вільно витлумачене поняття "ксенофобії" можуть бути підведені, наприклад, виступи опозиціонерів, в яких вони обвинувачують представників влади (які, за збігом обставин, відносяться до національних меншин) в корупції чи порушенні прав і свобод громадян.

Опрос