Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Налоговый кодекс Украины (относительно упрощения учета первичных документов)

Заключение к проекту закона Украины от 03.07.2013 № 2488а
Дата рассмотрения: 24.03.2014 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України (щодо спрощення обліку первинних документів)"

У законопроекті пропонується доповнити пункт 138.2 статті 138 Податкового кодексу України новим абзацом другим, згідно з яким для визнання загальних корпоративних витрат, в тому числі організаційних витрат, витрат на проведення річних та інших зборів органів управління, представницьких витрат, "достатньо одного будь-якого первинного документу, що підтверджує здійснення платником податку витрат, лише коли сума витрат, яка враховується для визначення об'єкта оподаткування, не перевищує 1000 гривень за день (без урахування податку). Положення даного абзацу не застосовуються до підприємств, установ, організацій, що фінансуються з державного бюджету".

Головне управління щодо пропозицій проекту вважає доцільним зауважити наступне.

1. Дискусійною вважаємо пропозицію нового абзацу пункту 138.2 статті 138 Податкового кодексу України, запровадження якої, як зазначається у Пояснювальній записці до законопроекту, надасть можливість "суб'єктам господарювання вести спрощений облік первинних документів при здійсненні витрат на корпоративні, організаційні та представницькі потреби в межах граничних розмірів", зважаючи на наступне. Зокрема, згідно з проектом "загальні корпоративні витрати, в тому числі організаційні витрати, витрати на проведення річних та інших зборів органів управління, представницькі витрати", повинні враховуватися при визначенні об'єкта оподаткування податком на прибуток підприємств на підставі "одного будь-якого первинного документу" за умови, якщо сума таких витрат не перевищує 1000 гривень за день (без урахування податку). У той же час згідно з чинною редакцією абзацу першого пункту 138.2 статті 138 Податкового кодексу України такі витрати (незалежно від їх обсягу) "визнаються на підставі первинних документів", обов'язковість ведення і зберігання яких передбачено правилами ведення бухгалтерського обліку та інших документів, встановлених розділом II цього Кодексу. Слід зауважити, що ці документи повинні підтверджувати зв'язок таких витрат з господарською діяльністю, а саме: наказом про проведення такого заходу, запрошенням іноземних представників (делегацій) та їх відповіді, кошторисом витрат, актами виконаних робіт, накладними на відпуск продукції, товарів зі складу, звітом про проведений захід тощо.

У разі ж прийняття пропозиції проекту загальні корпоративні витрати, в тому числі організаційні витрати, витрати на проведення річних та інших зборів органів управління, представницькі витрати, включатимуться до валових витрат на підставі одного будь-якого первинного документу, який може й не містити інформації, яка підтверджувала б зв'язок таких витрат з господарською діяльністю. Крім того, максимальна сума таких витрат за місяць може ставити 30,0 тисяч гривень, що певній категорії суб'єктів господарювання дозволить значно зменшувати базу оподаткування податком на прибуток підприємств.

Потребує додаткового обгрунтування пропозиція щодо визнання суми витрат "без урахування податку", оскільки незрозуміло, по який саме податок йдеться у цьому випадку.

Опрос