Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

Об общественном контроле за использованием и охраной земель

Заключение к проекту закона Украины от 03.07.2013 № 2484а
Дата рассмотрения: 10.04.2014 Карта проходжения проекта

Висновок відповідального комітету

ВЕРХОВНА РАДА УКРАЇНИ

Комітет на своєму засіданні 10 квітня 2014 року розглянув проект Закону України "Про громадський контроль за використанням та охороною земель" (реєстр. N 2484а від 03.07.2013), поданий народним депутатом України Гузенком К. О., яким пропонується встановити повноваження громадських організацій, некомерційних об'єднань громадян у сфері контролю за використанням та охороною земель, основні завдання цього контролю, права обов'язки та систему стимулювання громадських інспекторів, визначити порядок проведення громадської експертизи землевпорядної та містобудівної документації, Комітет відмічає наступне.

Визначення громадського контролю стосується не тільки ст. 190 Земельного кодексу України, а й в інших природоресурсних законів та кодексів ст. 58 Закону України "Про тваринний світ", ст. 20 Водного кодексу України, ст. 95 Лісового кодексу України, відповідно внесення змін теж повинно здійснюватися системно, стосовно всіх законодавчих актів, що визначають засади організації громадського контролю у відповідній сфері, починаючи з Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", адже організаційні та правові засади громадського контролю мають бути єдиними незалежно від того, в якій сфері природокористування він здійснюється.

Також, потрібно відзначити, що низка термінів, що визначаються у проекті, вже передбачена у земельному законодавстві і не потребує дублювання. Наприклад, такі поняття, як "ґрунт", "деградація земель", "родючість ґрунту" застосовуються у Законі України "Про охорону земель", а терміни "охорона земель", "самовільне зайняття земельної ділянки" - у Законі України "Про державний контроль за використанням та охороною земель".

Положеннями законопроекту пропонується наділити громадських інспекторів не притаманними їм функціями (адміністративними, інспекційними), які на сьогодні виконують лише представники органів виконавчої влади. Зауважимо також, що термін "некомерційні об'єднання громадян", який використовується у проекті, в Законі України "Про громадські об'єднання" взагалі не застосовується.

Законопроектом зроблена спроба поставити некомерційні об'єднання громадян над органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування (ст. 5 законопроекту) запропоновані зміни суперечать як ч. 2 ст. 22 Закону України "Про громадські об'єднання" якою не допускається втручання державних органів та службових осіб у діяльність громадських об'єднань, так само як і втручання громадських об'єднань у діяльність державних органів, службових осіб, крім випадків, передбачених законом, так і Конституції України та законам України "Про місцеві державні адміністрації", "Про місцеве самоврядування в Україні", з положеннями яких не узгоджені запропоновані законопроектом правові норми. Внесення відповідних змін до цих законів також не пропонується.

Опрос