Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О возвращении в государственную собственность целостного имущественного комплекса Публичного акционерного общества "АрселорМіттал Кривий Ріг"

Заключение к проекту закона Украины от 20.06.2013 № 2381а
Дата рассмотрения: 27.11.2013 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про повернення у державну власність цілісного майнового комплексу Публічного акціонерного товариства "АрселорМиттал Кривий Ріг" (реєстр. N 2381а від 20.06.2013 року), внесений народними депутатами України П. М. Симоненком та С. В. Баландіним

У проекті пропонується повернути у державну власність цілісний майновий комплекс Публічного акціонерного товариства "АрселорМиттал Кривий Ріг" (у подальшому - ПубАТ "АМКР"). Підставою для цього, як зазначено у Пояснювальній записці до проекту, є те, що 4 травня 2009 року між Фондом державного майна України та Компанією "АрселорМіттал Дуізбург ГмбХ" (ArcelorMittal Duisburg GmbH), колишня назва - "Міттал Стіл Німеччина ГмбХ" (Mittal Steel Germany GmbH), було укладено договір N 230 про внесення змін до договору N КПП - 497 купівлі-продажу пакета акцій ВАТ "Криворізький гірничо-металургійний комбінат "Криворіжсталь". Згідно з умовами зазначеного договору неправомірно були змінені фіксовані умови конкурсу, встановлені розпорядженням Кабінету Міністрів України від 09.08.2005 р. N 322-р. Прийняття проекту, на думку суб'єкта права законодавчої ініціативи, "дозволить відновити соціальну справедливість, захистити інтереси держави та трудового колективу заводу, створить передумови для успішного розвитку металургійної промисловості в Україні".

Розглянувши проект, Головне управління звертає увагу на те, що згідно з частиною 5 статті 27 Закону України "Про приватизацію державного майна" укладений договір купівлі-продажу на вимогу однієї із сторін може бути визнаний недійсним за рішенням суду. При цьому згідно з статтею 216 ЦК України у разі недійсності правочину кожна із сторін зобов'язана повернути другій стороні у натурі все, що вона одержала на виконання цього правочину, а в разі неможливості такого повернення, зокрема тоді, коли одержане полягає у користуванні майном, виконаній роботі, наданій послузі, - відшкодувати вартість того, що одержано, за цінами, які існують на момент відшкодування, якщо законом не встановлені особливі умови їх застосування або особливі правові наслідки окремих видів недійсних правочинів. Таким чином, у разі наявності ознак недійсності договору купівлі - продажу об'єкту приватизації його повернення у державну власність має відбуватися шляхом подачі позову про визнання такого договору недійсним, а не шляхом прийняття з цього приводу спеціального закону.

Варто також звернути увагу на те, що поданий проект складається з трьох положень, в яких передбачається повернення цілісного майнового комплексу ПубАТ "АМКР" у державну власність, встановлюється дата набрання їм чинності, а також доручається Кабінету Міністрів України здійснити заходи, пов'язані з таким поверненням, тобто його приписи мають індивідуальний характер, оскільки зобов'язують вчинити конкретні дії одноразового характеру. Це, на думку управління, дозволяє зробити висновок про те, що проект за своєю природою не є законом, зміст якого складають нормативні приписи загального характеру, які регулюють певне коло суспільних відносин шляхом встановлення загальнообов'язкових правил поведінки у вигляді норм права.

Слід також звернути увагу на те, що повноваження Верховної Ради України визначається виключно Конституцією України. Зокрема, у зазначеній сфері до них віднесено визначення правових засад вилучення об'єктів права державної власності (пункт 36 частини 1 статті 85 Конституції України). Отже Конституція України не наділяє Верховну Раду України повноваженнями вирішувати питання повернення у державну власність конкретних об'єктів у формі закону. З огляду на це прийняття поданого проекту може розцінюватися як втручання законодавчого органу у сферу компетенції органів виконавчої влади, що не узгоджується із положеннями статей 6 та 19 Конституції України, за змістом яких органи державної влади зобов'язані діяти за принципом поділу державної влади на законодавчу, виконавчу і судову, на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України і законами України.

Опрос