Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в статью 374 Таможенного кодекса Украины относительно освобождения отдельных категорий граждан от уплаты ввозной пошлины за некоторые виды транспортных средств

Заключение к проекту закона Украины от 20.06.2013 № 2378а
Дата рассмотрения: 27.11.2013 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до статті 374 Митного кодексу України щодо звільнення окремих категорій громадян від сплати ввізного мита за деякі види транспортних засобів" (реєстр. N 2378а від 20.06.2013)

У законопроекті шляхом внесення змін до ст. 374 Митного кодексу України пропонується встановити, що при ввезенні (пересиланні) на митну територію України громадянами звільняються від оподаткування митними платежами легкові транспортні засоби, які за своєю конструкцією та обладнанням призначені для перевезення пасажирів з кількістю 6 - 9 місць (включно з водієм) для сидіння та які не виробляються на території України (але не більше одного такого автомобіля протягом року), ввезені фізичними особами для власних потреб, не пов'язаних з підприємницькою діяльністю, на утриманні яких перебувають троє чи більше неповнолітніх дітей або діти-інваліди (I - II групи).

Законопроект, згідно з Пояснювальною запискою до нього, розроблено "з метою стимулювання дітонародження українців та поліпшення демографічної ситуації в країні".

Головне управління, в цілому не заперечуючи необхідності поліпшення умов забезпечення громадян, на утриманні яких перебувають троє і більше неповнолітніх дітей або діти-інваліди, легковими автомобілями, одночасно щодо положень законопроекту вважає за доцільне висловити такі зауваження.

1. Зміст законопроекту не відповідає його назві. Зокрема, за змістом внесеної законодавчої ініціативи передбачається надання пільг зі сплати митних платежів, які, відповідно до пп. "а" п. 27 ч. 1 ст. 4 Митного кодексу України, включають мито, акцизний податок із ввезених на митну територію України підакцизних товарів (продукції) та податок на додану вартість із ввезених на митну територію України товарів (продукції). Водночас згідно з назвою проекту передбачається надання відповідних пільг лише зі сплати ввізного мита, про що, до речі, зазначається і у Пояснювальній записці до законопроекту (пункт 2, 3).

2. Звертаємо увагу на необхідність уточнення вживаної у законопроекті термінології.

Зокрема, варто врахувати, що стосовно вікової категорії дітей з інвалідністю не застосовується поняття "інвалідність 1 чи 2 групи". У разі, якщо дитина з інвалідністю має важкі форми інвалідності (прикуті до ліжка, сліпоглухонімі, з психічними вадами тощо), у зв'язку з чим потребує постійного стороннього догляду або допомоги, то така дитина відноситься до "дитини з інвалідністю підгрупи А". В усіх інших випадках йдеться про загальну категорію "дитина з інвалідністю".

Потребує також уточнення термін "легковий транспортний засіб", оскільки законодавство України про транспорт такого терміну не містить. Зокрема, Закон України "Про транспорт" поділяє транспорт загального користування на залізничний, морський, річковий, автомобільний і авіаційний, а також міський електротранспорт, у тому числі метрополітен. Стаття 1 Закону України "Про автомобільний транспорт" визначає, крім інших, поняття "автомобільний транспортний засіб", під яким розуміється "колісний транспортний засіб (автобус, вантажний та легковий автомобіль, причіп, напівпричіп), який використовується для перевезення пасажирів, вантажів або виконання спеціальних робочих функцій", та "автомобіль легковий", що означає "автомобіль, який за своєю конструкцією та обладнанням призначений для перевезення пасажирів з кількістю місць для сидіння не більше ніж дев'ять з місцем водія включно". За змістом пропозиції зрозуміло, що йдеться про "легковий автомобіль", що й слід зафіксувати у змінах до ст. 374 Митного кодексу України.

Опрос