Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законы Украины относительно оформления выморочного наследства

Заключение к проекту закона Украины от 04.06.2013 № 2220а
Дата рассмотрения: 27.11.2013 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо оформлення відумерлої спадщини" (реєстр. N 2220а від 04.06.2013 р.), внесений народними депутатами України А. Л. Деркачем, Г. Є. Смітюхом, Д. О. Шенцевим та А. В. Мартовицьким

У проекті пропонується внести зміни до Цивільного та Земельного кодексів України, а також до Закону України "Про оренду землі", згідно з якими земельні ділянки, які знаходяться за межами населених пунктів і є відумерлою спадщиною, переходитимуть до державної власності, а не комунальної, як це передбачено чинним законодавством. При цьому зазначені земельні ділянки на час після спливу одного року з часу відкриття спадщини та до моменту набрання законної сили рішенням суду про визнання цієї спадщини відумерлою можуть передаватися в оренду сільською, селищною, міською радою - у разі, якщо земельні ділянки розташовані у межах населених пунктів, районною державною адміністрацією - у разі, якщо вони розташовані поза межами населених пунктів. Підставою для внесення відповідних змін, як зазначається у Пояснювальній записці до проекту, зокрема, є те, що згідно з чинною редакцією частини 2 статті 83 ЗК України у комунальній власності перебувають землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності; земельні ділянки, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна комунальної власності незалежно від місця їх розташування.

Розглянувши проект, Головне управління вважає за доцільне висловити щодо його положень наступні зауваження та пропозиції.

1. Оскільки у проекті питання оформлення відумерлої спадщини як такої не регулюються, пропонуємо із його назви слово "оформлення" вилучити.

2. Звертаємо увагу на те, що у державну власність має переходити не відумерла спадщина, до якої входить розташована поза межами населеного пункту земельна ділянка сільськогосподарського призначення (тобто не вся спадщина як усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті), а лише відповідна земельна ділянка. Крім цього, на думку управління, у проекті слід вирішити питання визначення спадкоємця щодо земельних ділянок будь-якого призначення, які входять до складу відумерлої спадщини, а не лише тих, які мають сільськогосподарське призначення, як це передбачено у проекті. Виходячи з цього, як загальний доцільніше використовувати термін "земельна ділянка, яка входить до складу відумерлої спадщини". У зв'язку з цим пропонуємо внести до проекту відповідні зміни.

3. У змінах до частини 3 статті 1287 ЦК України пропонується встановити, що земельна ділянка, яка розташована поза межами населеного пункту, переходить "у власність держави, в особі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин". Проте, на думку управління, більш доцільним є визнання органом, через якого набувається та реалізується право державної власності на відповідні земельні ділянки, органу виконавчої влади, якому відповідно до закону земельні ділянки передаються у власність або користування. Зазначимо, що саме цей термін використовується для визначення орендодавця земельної ділянки, яка перебуває у державній власності, у частині 4 статті 4 Закону України "Про оренду землі". Іншим варіантом може бути визнання таким органом місцевої державної адміністрації, що відповідатиме, зокрема, ст. 21 Закону України "Про місцеві державні адміністрації", згідно з якою вона розпоряджається землями державної власності відповідно до закону.

4. На думку управління, необхідності у визначенні окремого порядку звернення до суду з заявою про визнання спадщини відумерлою у разі, якщо до її складу входить земельна ділянка сільськогосподарського призначення, як це пропонується у змінах до частини 1 статті 1277 ЦК України, немає. Більш того, вважаємо, що запровадження такого порядку призведе до ускладнення процедури визнання такої спадщини відумерлою, оскільки спочатку треба буде з'ясувати. чи входить до складу спадщини земельна ділянка, і лише після цього визначати орган, який має звернутися з відповідною заявою до суду.

Опрос