Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "О нотариате" (относительно оформления наследства в сельских населенных пунктах, где нет нотариуса)

Заключение к проекту закона Украины от 31.05.2013 № 2187а
Дата рассмотрения: 27.11.2013 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК

на проект Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про нотаріат" (щодо оформлення спадщини у сільських населених пунктах, де немає нотаріуса)" (реєстр. N 2187а від 31.05.2013 р.), внесений народним депутатом України О. М. Єгоровим

У проекті пропонується внести до Закону України "Про нотаріат" зміни, згідно з якими обов'язки нотаріусів доповнюються обов'язком здійснювати виїзд до сільських населених пунктів, де немає нотаріуса, з метою надання консультацій правового характеру (такий обов'язок встановлюється і для їх помічників) та оформлення свідоцтв про право на спадщину, а також визначити деякі умови такого виїзду. На думку суб'єкта права законодавчої ініціативи, прийняття проекту дозволить зміцнити правові гарантії охорони та захисту прав спадкоємців щодо здійснення права на спадкування, зокрема, прийняття спадщини.

Розглянувши проект, Головне управління вважає за доцільне висловити щодо його змісту наступні зауваження та пропозиції.

1. У проекті пропонується доповнити Закон України "Про нотаріат" розділом V "Прикінцеві положення". Управління не підтримує цю пропозицію, оскільки Закон України "Про нотаріат" був прийнятий 2 вересня 1993 року. В той час питання, пов'язані з введенням закону в дію вирішувалися у відповідних постановах Верховної Ради України (щодо названого Закону у Постанові Верховної Ради України від 2 вересня 1993 року "Про порядок введення в дію Закону України "Про нотаріат"). Крім цього, норми, які пропонується включити до цього розділу, за своїм змістом не мають відношення до норм, які повинні включатися до відповідних розділів згідно з правилами законодавчої техніки. Згідно з зазначеними правилами у Прикінцевих положеннях проекту зазначається: термін набрання чинності законом, доручення Кабінету Міністрів України у зв'язку з його прийняттям та приведенням нормативних актів у відповідність до нього, а також норми тимчасового та локального характеру. У проекті ж пропонується включити до зазначеного проекту норми, які визначають порядок надання нотаріусами та їх помічниками консультаційних послуг, а нотаріусами і послуг щодо оформлення свідоцтв про право на спадщину, тобто норми постійної дії, які мають бути розташовані у інших розділах закону.

2. У проекті пропонується покласти на нотаріусів обов'язок виїзду у населені пункти, де немає нотаріусів, лише для оформлення свідоцтв про право на спадщину. Проте, на думку управління, якщо і покладати на нотаріусів такий обов'язок, то не варто обмежувати їх щодо послуг, які вони можуть надавати у цих пунктах під час такого виїзду. У зв'язку з цим пропонуємо виключити з проекту внесення запропонованих змін до статті 66 Закону України "Про нотаріат".

Разом з тим, органи місцевого самоврядування мають забезпечити нотаріусам відповідні умови, тобто приміщення, в яких надаватимуться нотаріальні послуги мешканцям зазначених населених пунктів, мають відповідати всім вимогам, які згідно з ст. 24 Закону України "Про нотаріат" пред'являються до робочого місця нотаріуса. Виходячи з цього, пропонуємо вилучити з проекту зміни, які вносяться до другого речення частини 1 статті 41 цього Закону, замінивши їх змінами до першого речення цієї частини, визначивши у них те, що нотаріуси можуть надавати нотаріальні послуги на робочих місцях, які обладнані для них на території населених пунктів, де немає нотаріусів.

Опрос