Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "Об административных услугах" (относительно устранения возможностей коррупции при предоставлении административных услуг)

Заключение к проекту закона Украины от 31.01.2013 № 2149
Дата рассмотрения: 15.12.2013 Карта проходжения проекта

 Висновок відповідального комітету

ВЕРХОВНА РАДА УКРАЇНИ

За дорученням Голови Верховної Ради України В. Рибака Комітет розглянув на своєму засіданні проект Закону України про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо приведення у відповідність до норм Конституції України положень законів, що регламентують право на страйк) (реєстр. N 2204а від 04.06.2013), поданий народними депутатами України А. Павловським О. Бригинцем.

За визначенням авторів законопроекту метою його прийняття є визнання права на страйк державних службовців (співробітників державних органів, служб, воєнізованих формувань) шляхом приведення у відповідність до статті 44 Конституції України положень діючого законодавства.

Таким чином, законопроектом пропонується закріпити право на організацію і участь у страйках для державних службовців, суддів, військовослужбовців та працівників Збройних Сил України, працівників міліції, осіб рядового і начальницького складу та працівників Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, кримінально-виконавчої служби, цивільного захисту, військовослужбовців і працівників Державної прикордонної служби України, працівників дипломатичної служби, працівників професійних аварійно-рятувальних служб.

Комітет з питань верховенства права та правосуддя у своєму висновку на даний законопроект зазначає, що положеннями статей 113 та 114 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" передбачено встановлення суддівського самоврядування для вирішення питань внутрішньої діяльності судів. Здійснення вказаного самоврядування покликано сприяти саме створенню належних умов для забезпечення нормальної діяльності судів і суддів. З огляду на це, як зазначається у висновку, твердження авторів законопроекту відносно недосконалості механізму трудових прав таких працівників та закріплення крайніх методів для їх забезпечення вважається недоцільним. Разом з тим даний Комітет не прийняв рішення щодо цього законопроекту, оскільки кількість голосів поділилася порівну.

Комітет з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи щодо цього питання серед іншого звертає увагу на те, що відповідно до взятих Україною міжнародних зобов'язань та в рамках реалізації статті 44 Основного Закону України право на страйк необхідно поширювати на працівників з обов'язковим врахуванням специфіки роботи громадського сектору. При цьому беззастережне скасування обмежень права на страйк, наприклад, для працівників аварійно-рятувальних служб (формувань), на думку цього Комітету, може суперечити принципу гарантування конституційних прав і безпеки громадян. Також даний Комітет зазначає, що Європейський комітет із соціальних прав у своїх висновках зобов'язує підписантів Європейської соціальної хартії надати право на страйк державним службовцям, яке може обмежуватись з міркувань безпеки громадян та національної безпеки. З огляду на це вказаний Комітет вважає, що відповідні законодавчі зміни потребують більш комплексного підходу і рекомендує повернути законопроект на доопрацювання.

Головне науково-експертне управління Апарату Верховної Ради України, так само як і згадані вище парламентські комітети, зауважує, що основним законодавчим актом, який передбачає загальні умови реалізації права на страйк, є Закон України "Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)". При цьому статтею 24 цього Закону встановлено пряму заборону проведення страйку працівниками (крім технічного та обслуговуючого персоналу) органів прокуратури, суду, Збройних Сил України, органів державної влади, безпеки та правопорядку. Такі вимоги обумовлені специфікою діяльності вказаних категорій працівників і відповідно до міжнародних актів у цій сфері не вважаються порушенням їхніх прав. Крім того, Головне управління зауважує, що у супровідних матеріалах до законопроекту не міститься інформації щодо його погодження із учасниками соціального діалогу та зацікавленими сторонами, та вважає за доцільне відхилити даний законопроект за результатами розгляду його у першому читанні.

Національне агентство України з питань державної служби зазначає, що основною метою обмежень щодо страйку для державних службовців, передбачених законодавством про державну службу, є насамперед забезпечення національної безпеки, дотримання прав та законних інтересів підприємств, установ, організацій, прав і свобод людини і громадянина. Проте вказане не передбачає обмежень для захисту державними службовцями як працюючими громадянами своїх економічних і соціальних інтересів іншими засобами, передбаченими законодавством. Також у висновку зазначається, що обмеження на участь у страйках державних службовців, зобов'язання та функції яких прямо пов'язані з національною безпекою, державним інтересом тощо, санкціоновані міжнародно-правовими актами. Таким чином, висловлюючи й інші зауваження до запропонованих змін до законів України "Про державну службу" (в чинній і новій редакції), Нацдержслужба України вважає внесення запропонованих змін необґрунтованими і не підтримує законопроект.

Опрос