Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О моратории на изменение целевого назначения земельных участков сельскохозяйственного назначения в Украине

Заключение к проекту закона Украины от 27.05.2013 № 2146а
Дата рассмотрения: 20.11.2013 Карта проходжения проекта

Висновок відповідального комітету

ВЕРХОВНА РАДА УКРАЇНИ

Комітет з питань аграрної політики та земельних відносин на своєму засіданні 20 листопада 2013 року розглянув проект Закону України про мораторій на зміну цільового призначення земельних ділянок сільськогосподарського призначення в Україні, внесеного народним депутатом України Ляшком О. В. (реєстр. N 2146а), яким передбачено встановлення мораторію на зміну цільового призначення земель сільськогосподарського призначення незалежно від форми власності та здійснення контролю за його дотриманням органами місцевого самоврядування, місцевими органами виконавчої влади та центральними органами виконавчої влади з питань земельних ресурсів, житлово-комунального господарства, екології та природних ресурсів, органами, які здійснюють державний контроль за використанням та охороною земель, і зазначає наступне.

На сьогодні мораторій на зміну цільового призначення земельних ділянок сільськогосподарського призначення, які перебувають у власності громадян та юридичних осіб, вже діє. Отже, положення законопроекту в частині регулювання земельних відносин, не узгоджуються з нормами чинного земельного законодавства

Відповідно до підпункту "б" пункту 15 розділу "Перехідні положення" Земельного кодексу України до набрання чинності законом про обіг земель сільськогосподарського призначення, але не раніше 1 січня 2016 року, не допускається, зокрема, купівля-продаж або іншим способом відчуження земельних ділянок і зміна цільового призначення (використання) земельних ділянок, які перебувають у власності громадян та юридичних осіб для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, земельних ділянок, виділених в натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв) для ведення особистого селянського господарства, а також земельних часток (паїв), крім передачі їх у спадщину, обміну земельної ділянки на іншу земельну ділянку відповідно до закону та вилучення (викупу) земельних ділянок для суспільних потреб, а також крім зміни цільового призначення (використання) земельних ділянок з метою їх надання інвесторам - учасникам угод про розподіл продукції для здійснення діяльності за такими угодами.

Крім того зазначаємо, що автором законопроекту не передбачено строку дії мораторію. Безстрокова заборона на зміну цільового призначення земель сільськогосподарського призначення призведе до вкрай неефективного використання, зокрема, малопродуктивних земель. Відповідно до частини другої статті 171 Земельного кодексу України до малопродуктивних земель відносяться сільськогосподарські угіддя, ґрунти яких характеризуються негативними природними властивостями, низькою родючістю, а їх господарське використання за призначенням є економічно неефективним. Використання таких сільськогосподарських угідь можливе після зміни цільового призначення цих земельних ділянок.

Опрос