Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Налоговый кодекс Украины относительно налоговых последствий признания сделок (соглашений, договоров) недействительными (ничтожными)

Заключение к проекту закона Украины от 16.05.2013 № 2018а
Дата рассмотрения: 27.11.2013 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо податкових наслідків визнання правочинів (угод, договорів) недійсними (нікчемними)"

У законопроекті пропонується доповнити Податковий кодекс України новою статтею 601, якою визначається, що не може бути підставою для зменшення або збільшення грошових зобов'язань платника податків та зміни податкових баз (об'єктів оподаткування) з податку на додану вартість та/або податку на прибуток визнання:

угоди (договору) недійсною за рішенням суду, крім випадків, коли таке зменшення або збільшення грошових зобов'язань платника податків та/або зміна податкових баз (об'єктів оподаткування) визначені безпосередньо таким рішенням суду (п. 601.1);

правочину (угоди, договору) недійсним (нікчемним), якщо його недійсність встановлена законом (601.2).

У Пояснювальній записці до законопроекту необхідність його прийняття обгрунтовується неврегульованістю вищезазначених питань, що, як наслідок, призводить до "невпевненості платників податків щодо правильності визначення ними грошового зобов'язання, збільшення витрат контролюючих органів та платників податків на судове супроводження справ зазначеної категорії, а також завантаженості судів та винесення ними діаметрально протилежних за змістом рішень", тощо.

Розглянувши законопроект, Головне управління вважає за доцільне зауважити наступне.

1. Слід зауважити, що вищезазначені пропозиції законопроекту не узгоджуються з вимогами Податкового кодексу України, якими визначено порядок уточнення податкового зобов'язання та внесення змін до податкової звітності у випадках встановлення фактів недійсності правочину, та Цивільного кодексу України, якими визначаються правові наслідки недійсності правочину. При цьому складається враження, що Податковим кодексом України пропонується врегулювати відносини, які мають регулюватися Цивільним кодексом України, з чим навряд чи можна погодитися.

Так, згідно з абз. 3 п. 44.1 статті 44 Податкового кодексу України у випадках, передбачених статтею 216 Цивільного кодексу України, платники податків мають право вносити відповідні зміни до податкової звітності у порядку, визначеному статтею 50 цього Кодексу. При цьому статтею 216 Цивільного кодексу України визначаються правові наслідки недійсності правочину. Також Податковим кодексом України врегульовані питання корегування бази оподаткування з податку на прибуток підприємств, особливості визначення бази оподаткування з податку на додану вартість (порядку коригування податкових зобов'язань та податкового кредиту) у випадках визнання договорів недійсними (п. 140.2 ст. 140; пп. 159.3.9 п. 159.3 та пп. 159.5.4 п. 159.5 ст. 159; п. 192.1 ст. 192).

Слід зазначити, що відповідно до пп. 20.1.30 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України контролюючі органи наділені правом звертатися до суду, у тому числі подавати позови до підприємств, установ, організацій та фізичних осіб, щодо визнання оспорюваних правочинів недійсними та застосування визначених законодавством заходів, пов'язаних із визнанням правочинів недійсними, а також щодо стягнення в дохід держави коштів, отриманих за нікчемними договорами.

Опрос