Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в подраздел 4 раздела ХХ "Переходные положения" Налогового кодекса Украины (относительно особенностей взимания налога на прибыль)

Заключение к проекту закона Украины от 31.01.2012 № 9760
Дата рассмотрения: 07.02.2012 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до підрозділу 4 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України" (щодо особливостей справляння податку на прибуток)

У законопроекті пропонується внести зміни до підрозділу 4 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України щодо уточнення порядку використання сум податку на прибуток, які внаслідок застосування пунктів 15 - 19 цього підрозділу не сплачуються до бюджету та залишаються в розпорядженні платника податку.

Головне управління щодо пропозицій проекту вважає доцільним зауважити наступне.

1. У поданих до проекту документах відсутні обгрунтування щодо доцільності внесення запропонованих проектом змін до підпункту "в" пункту 17 підрозділу 4 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України. Зокрема, у проекті пропонується тимчасово, строком на 10 років, починаючи з 1 січня 2011 року, звільняти від оподаткування податком на прибуток підприємства галузі електроенергетики (клас 40.11 група 40 КВЕД ДК 009:2005) від продажу електричної енергії, виробленої з відновлювальних джерел енергії, як це передбачено чинною нормою, а прибуток, отриманий від основної діяльності підприємств галузі електроенергетики (клас 40.11 група 40 КВЕД ДК 009:2005), які виробляють електричну енергію з відновлювальних джерел енергії.

2. У новій редакції абзацу другого пункту 21 підрозділу 4 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України, згідно з якою "суми вивільнених коштів (суми податку, які внаслідок застосування пунктів 15 - 19 цього підрозділу не сплачуються до бюджету та залишаються в розпорядженні платника податку), спрямовуються таким платником на створення чи переоснащення виробництв (у тому числі шляхом здійснення прямих інвестицій), збільшення обсягів виробництва (надання послуг), переоснащення матеріально-технічної бази, запровадження новітніх технологій, пов'язаних з основною діяльністю такого платника податку, та/або повернення кредитів (у тому числі отриманих до дати набрання чинності цим Кодексом), використаних на зазначені цілі, і сплату процентів за ними," поняття "переоснащення виробництва" та "переоснащення матеріально-технічної бази" тотожні за своїм змістом.

Спірною вважаємо пропозицію щодо спрямування вивільнених від оподаткування коштів на повернення кредитів, які отримані до дати набрання чинності цим Кодексом, оскільки проектом не визначається, на які саме цілі бралися ці кредити та граничний строк давності минулого кредитування. Можливо, було б логічно застосовувати таку норму у випадках, коли кредити бралися саме на технічне переоснащення виробництва. Тому, така пропозиція потребує додаткового обгрунтування.

3. Відповідно до розділу II проекту, цей Закон (у разі його схвалення Верховною Радою України) набирає чинності з 1 квітня 2012 року. Така пропозиція не відповідає принципу стабільності системи оподаткування, згідно з яким зміни до будь-яких елементів податків та зборів не можуть вноситися пізніш як за шість місяців до початку нового бюджетного періоду, в якому будуть діяти нові правила та ставки. Податки та збори, їх ставки, а також податкові пільги не можуть змінюватися протягом бюджетного року (підпункт 4.1.9 пункту 4.1 стаття 4 Податкового кодексу України).

Опрос