Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Кодекс Украины об административных правонарушениях (относительно запрещения изготовления без цели сбыта спиртных напитков домашнего производства)

Заключение к проекту закона Украины от 27.01.2012 № 9756
Дата рассмотрения: 22.02.2012 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення (щодо заборони виготовлення без мети збуту спиртних напоїв домашнього вироблення)"

Законопроектом пропонується вилучити з Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП) статтю 176, якою встановлюється адміністративна відповідальність за виготовлення або зберігання без мети збуту самогону чи інших міцних спиртних напоїв домашнього вироблення, виготовлення або зберігання без мети збуту апаратів для їх вироблення.

Законопроект фактично являє собою доопрацьований варіант аналогічного законопроекту N 9034 від 27 липня 2011 року, який знаходився на розгляді Верховної Ради України і 10 січня 2012 року не був прийнятий. На відміну від попереднього проекту, в якому було запропоновано лише вилучення статті 176 КУпАП, у даному проекті, крім того, пропонується внесення змін до статті 222, абзацу другого пункту 1 частини першої статті 255, а також статті 277 КУпАП, якими врегульовуються процесуальні правовідносини під час притягнення особи до адміністративної відповідальності за статтею 176 КУпАП.

Принципові зауваження і пропозиції, які були висловленні у висновку управління до законопроекту N 9034 (N 16/3-913/9034 від 14 вересня 2011 р.), у даному проекті враховані частково. Проект концептуально не відрізняється від законопроекту N 9034 і повторює деякі його недоліки. Тому вважаємо за доцільне повторно висловити до даного проекту деякі із зауважень, висловлених раніше до законопроекту N 9034.

1. У Пояснювальній записці до законопроекту в обгрунтування необхідності його прийняття зазначається, що таке явище, як виготовлення або зберігання самогону чи інших міцних напоїв домашнього вироблення, виготовлення або зберігання апаратів для їх вироблення існує вже багато років, має глибокі історичні корені та носить традиційний характер. Вживання таких напоїв можна віднести до історично-культурної традиції українців.

Крім того, у вказаному документі йдеться про право людини виключно для себе виготовляти з продуктів своєї праці алкогольні напої, яке держава не повинна обмежувати. Саме тому, з позиції законопроекту, приготування алкогольного напою з метою особистого споживання не повинно каратись законом.

Втім, з таким обгрунтуванням запропонованих проектом змін, на наш погляд, навряд чи можна погодитися. Скасування адміністративної відповідальності за самогоноваріння не узгоджується з державною політикою протидії алкоголізму. Якщо слідувати логіці законопроекту, то на законодавчому рівні потрібно дозволити й виготовлення в домашніх умовах наркотичних засобів, оскільки їх вживання також, на жаль, набуло масового характеру.

2. У законопроекті не враховано, що у будь-якому випадку виготовлення або зберігання без мети збуту самогону чи інших міцних спиртних напоїв домашнього вироблення передбачає їх наступне споживання як самою особою, що їх виготовила, так і членами її родини та іншими особами. При цьому може виникнути загроза серйозного розладу здоров'я або навіть смерті людини, оскільки в процесі виготовлення самогону чи інших міцних спиртних напоїв домашнього виготовлення може бути використана недоброякісна сировина чи матеріали. Між тим, охорона здоров'я населення є важливим завданням, покладеним на державу. У той же час механізму контролю за якістю міцних напоїв домашнього вироблення на даний час не існує (адже виготовлення таких напоїв заборонено), і законопроектом створення такого механізму не передбачається.

Опрос