Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменения в статью 12 Закона Украины "О Конституционном Суде Украины" (относительно местонахождения КСУ)

Заключение к проекту закона Украины от 26.01.2012 № 9752
Дата рассмотрения: 17.02.2012 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення зміни до статті 12 Закону України "Про Конституційний Суд України" (щодо місцезнаходження КСУ) (реєстр N 9752 від 26.01.2012 р.)

Головне науково-експертне управління розглянуло поданий проект, у якому пропонується внести зміни до статті 12 Закону України "Про Конституційний Суд України". У проекті пропонується змінити місцезнаходження Конституційного Суду України з міста Києва на місто Жашків Черкаської області.

За результатами розгляду поданого законопроекту Головне управління не підтримує його прийняття та вважає за необхідне зазначити наступне.

У Пояснювальній записці до проекту зазначається, що "у багатьох країнах Конституційний Суд розташований не у адміністративній столиці" (абз. 1 п. 1). Дійсно, досвід зарубіжних країн у сфері конституційної юстиції вказує на те, що інколи конституційні суди знаходяться не в столицях. Наприклад, Федеральний конституційний суд Німеччини знаходиться в Карлсруе, тоді як парламент та уряд розташовані у Берліні. Проте, навряд чи можна стверджувати, що цей орган конституційної юрисдикції з 60-ти річним досвідом роботи своєю ефективною діяльністю завдячує місцезнаходженню. Очевидно, що високий моральний авторитет та фахова компетентність органів конституційної юстиції у зарубіжних країнах грунтується, передусім, на сталих демократичних традиціях.

У Пояснювальній записці до проекту (п. 2) мета пропонованих змін визначається як "унеможливлення політичного тиску на суддів Конституційного Суду України, забезпечення його неупередженості та об'єктивності". На наше переконання, неупередженість та об'єктивність діяльності будь-якого державного органу (в тому числі єдиного органу конституційної юрисдикції) досягається не його географічною віддаленістю від інших органів влади, а гарантіями як правового, так і політичного, ідеологічного характеру тощо. Не останню роль тут відіграє стан загальної, правової та політичної культури суспільства.

Крім того, якщо керуватися логікою ініціатора проекту, на переконання якого ",територіальна віддаленість від Києва могла би зменшити небажаний тиск на Конституційний Суд з боку інших державних інституцій," (абз. 4 п. 1 Пояснювальної записки), то більш логічною була б пропозиція перенести місцезнаходження Конституційного Суду України не на відстань 150 км. від Києва (саме такою є відстань між столицею України та Жашковом), а на значно більшу відстань в межах території України. Наприклад, відстань від міста Києва до міста Чоп Закарпатської області - 790 км., до міста Інкерман Автономної Республіки Крим - 870 км. Проте очевидно, що для досягнення мети законопроекту, якою, як зазначалось вище, є унеможливлення політичного тиску на суддів Конституційного Суду України, забезпечення його неупередженості та об'єктивності, ці відстані не мають вагомого значення. Досить сумнівною виглядає і ідея "підняття престижу регіонів" (абз. 1 п. 1 Пояснювальної записки) шляхом розташування у них відповідних державних органів.

Опрос