Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О государственной пошлине

Заключение к проекту закона Украины от 19.01.2012 № 9737
Дата рассмотрения: 14.02.2012 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про державне мито"

У проекті Закону України "Про державне мито" пропонується встановити розміри та механізм справляння державного мита з одночасним визнанням Декрету Кабінету Міністрів України "Про державне мито" від 21 січня 1993 року N 7-93, а також абзацу другого частини першої та частину другу статті 29 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" такими, що втратили чинність.

Головне управління, уважно розглянувши внесений законопроект, звертає увагу на те, що він багато в чому дублює положення проекту Закону "Про державне мито" (реєстр. N 9288 від 13.10.2011 р.), щодо якого Управлінням вже подавався відповідний висновок. Зважаючи на те, що у ньому лише частково враховані зауваження Управління, вважаємо доцільним вказати звернути увагу наступне.

1. Подані до проекту документи не містять достатніх обгрунтувань щодо доцільності регулювання порядку справляння державного мита окремим законом, а не Податковим кодексом України, згідно з яким мито належить до загальнообов'язкових платежів.

У Пояснювальній записці до законопроекту зазначається, що "державне мито сплачується фізичними та юридичними особами за вчинення в їхніх інтересах дій та видачу документів, що мають юридичне значення. Сплачуючи державне мито, платник переслідує певні інтереси, пов'язані зі здійсненням на його користь дій публічно-правового характеру. З іншого боку, метою стягування державного мита є покриття витрат державного або іншого органу, у зв'язку з його діяльністю". У зв'язку з цим слід звернути увагу на визначення поняття "збір" у Податковому кодексі України, де це поняття визначається як "обов'язковий платіж до відповідного бюджету, що справляється з платників зборів, з умовою отримання ними спеціальної вигоди, у тому числі внаслідок вчинення на користь таких осіб державними органами, органами місцевого самоврядування, іншими уповноваженими органами та особами юридично значимих дій" (п. 6.2 стаття 6). За своїм змістом наведені поняття аналогічні.

Зважаючи на те, що згідно з підпунктом 9.1.16 пункту 9.1 статті 9 Податкового кодексу України мито належить до загальнодержавних податків та зборів, то, очевидно, порядок його справляння має визначатися нормами цього Кодексу. Зокрема, такий висновок випливає зі змісту підпункту 7.3 статті 7 розділу І Податкового кодексу України, згідно з яким "будь-які питання щодо оподаткування регулюються цим Кодексом і не можуть встановлюватися або змінюватися іншими законами України, крім законів, що містять виключно положення щодо внесення змін до цього Кодексу та/або положення, які встановлюють відповідальність за порушення норм податкового законодавства".

2. У проекті окремі ставки державного мита визначаються у доларах США, проте у поданих документах відсутні обгрунтування встановлення цих ставок саме у запропонованому у проекті розмірі. Крім того, справляння державного мита у доларах США не повною мірою узгоджується з вимогами статті 99 Конституції України, пункту 3.3 статті 3 Закону України "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні" та статті 35 Закону України "Про Національний банк України", якими гривня визнана єдиним законним платіжним засобом в Україні.

Опрос