Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменения в статью 36 Закона Украины "О пенсионном обеспечении лиц, уволенных с военной службы, и некоторых других лиц" (относительно размера пенсий в случае потери кормильца)

Заключение к проекту закона Украины от 16.01.2012 № 9724
Дата рассмотрения: 20.02.2012 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України Про внесення зміни до статті 36 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (доопрацьований) (N 9724 від 13.01.2012 р.)

У законопроекті пропонується пункт "а" частини першої статті 36 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" викласти в новій редакції. В ній передбачається, що членам сімей військовослужбовців, осіб, звільнених з військової служби, інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які загинули (померли) внаслідок поранення, контузії або каліцтва, одержаних при захисті Батьківщини, ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи або виконанні інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, у партизанських загонах і з'єднаннях та підпільних організаціях і групах, визнаних такими законодавством України, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи чи участю у бойових діях у мирний час, які є непрацездатними та перебували на утриманні загиблого (померлого) годувальника (при цьому дітям - незалежно від того, чи перебували вони на утриманні загиблого (померлого) годувальника) - 70 процентів грошового забезпечення (заробітної плати) загиблого (померлого) годувальника, з якого (якої) було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, на одного непрацездатного члена сім'ї.

Якщо на утриманні загиблого (померлого) годувальника перебували двоє і більше членів сім'ї, пенсію пропонується призначати у розмірі 90 процентів грошового забезпечення (заробітної плати) загиблого (померлого) годувальника, що розподілятиметься між ними рівними частками.

У даний час пенсії у разі втрати годувальника призначаються у розмірі 40 процентів заробітку годувальника на кожного непрацездатного члена сім'ї.

Головне управління загалом підтримує ідею щодо необхідності посилення соціального захисту членів сімей військовослужбовців. Разом з тим слід зазначити, що у висновку до законопроекту N 5108 від 17.06.2010 р. (який 17.11.2011 не був прийнятий Верховною Радою України у другому читанні) управлінням вже висловлювалася думка з приводу сумнівності пропозиції щодо призначення пенсії на двох і більше непрацездатних членів сім'ї у розмірі 90 % грошового забезпечення (заробітної плати) загиблого (померлого) годувальника, яка розподіляється між ними рівними частками. Звертаємо увагу на те, що у порівнянні з чинною нормою у цьому випадку розмір пенсії на двох осіб збільшується на 10 %, але значно зменшується для трьох і більше осіб. Так, наприклад, згідно із чинною нормою на трьох осіб пенсія в разі втрати годувальника призначається у розмірі 120 % (40 % х 3), а відповідно до законодавчої пропозиції - у розмірі 90 %. На думку управління, запропонована норма не узгоджується зі статтею 22 Конституції України, що не допускає звуження обсягу існуючих прав громадян.

Крім того, доопрацьована редакція законодавчої пропозиції в частині, що стосується визначення кола осіб, які мають право на пенсію в разі втрати годувальника, зокрема осіб, що є непрацездатними та перебували на утриманні загиблого (померлого) годувальника (при цьому дітям - незалежно від того, чи перебували вони на утриманні загиблого (померлого) годувальника), на наш погляд, потребує узгодження з положеннями абзацу 2 статті 30 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Зазначене положення передбачає, що незалежно від перебування на утриманні годувальника пенсія призначається не тільки непрацездатним дітям, а й непрацездатним батькам і дружині (чоловікові), якщо вони після смерті годувальника втратили джерело засобів до існування, а також непрацездатним батькам і дружині (чоловікові) військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які загинули чи померли або пропали безвісти в період проходження служби або пізніше внаслідок поранення, контузії, каліцтва чи захворювання, що мали місце під час служби.

Опрос