Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "О рыночном надзоре и контроле непищевой продукции" (относительно усиления ответственности за правонарушения)

Заключение к проекту закона Украины от 12.01.2012 № 9691
Дата рассмотрения: 16.02.2012 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції" (щодо посилення відповідальності за правопорушення) (реєстр. N 9691 від 12.01.2012 р., внесений народними депутатами України А. К. Кінахом, М. Ф. Круцем, В. М. Чудновим)

У проекті пропонуються внести зміни до статті 44 Закону України "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції", якими суттєво підвищується відповідальність за правопорушення, пов'язані із оборотом небезпечних і невідповідних товарів на ринку України. Прийняття вказаного проекту, на думку суб'єктів права законодавчої ініціативи, сприятиме підвищенню ефективності боротьби з названими правопорушеннями.

Розглянувши проект, вважаємо за доцільне висловити щодо його змісту наступне. У проекті пропонується значно (у середньому в 3 - 5 разів) підвищити розміри штрафів за правопорушення у сфері обігу нехарчової продукції. При цьому максимальний розмір штрафу збільшується з п'яті до п'ятнадцяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто з 85000 гривень до 255000 гривень. На нашу думку, таке значне збільшення розмірів штрафів повинно мати під собою відповідне обгрунтування, яке засвідчувало б про неефективність існуючих розмірів штрафів. Тобто, принаймні, має бути вказана кількість виявлених правопорушень, накладених санкцій, повторних правопорушень, динаміка правопорушень у зв'язку з обсягом нехарчової продукції, введеної в обіг з порушенням вимог закону, з'ясований вплив на правопорушення інших факторів, зокрема, ефективності самої системи ринкового нагляду. Проте у Пояснювальній записці до проекту відповідна інформація відсутня, у зв'язку з цим доцільність запровадження передбачених законопроектом розмірів штрафів вбачається сумнівною. Разом з тим поза увагою суб'єктів права законодавчої ініціативи залишився такий спосіб підвищення ефективності штрафів за введення в обіг небезпечної продукції, як зміна бази їх обрахування з неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на відсотки від вартості введеної в обіг небезпечної продукції, а також запровадження альтернативних санкцій у вигляді припинення за рішенням суду юридичної особи чи припинення державної реєстрації фізичної особи - підприємця, що ввели в обіг небезпечну продукцію, з забороною зайняття відповідними видами діяльності для винних в цьому посадових осіб.

Крім цього, оскільки проектом вносяться зміни лише до статті 44 Закону України "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції", пропонуємо внести відповідні уточнення до його назви. Варто також звернути увагу на те, що за проектом зміни вносяться лише щодо розмірів штрафів, не торкаючись складів відповідних правопорушень. У зв'язку з цим управління не вбачає потреби у викладенні у новій редакції пунктів (частин) статті закону. У цьому випадку юридично коректніше вносити запропоновані зміни до статті шляхом заміни у ній відповідних слів.

Опрос