Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законы Украины относительно обеспечения безопасности пенсионных активов

Заключение к проекту закона Украины от 12.01.2012 № 9687
Дата рассмотрения: 15.02.2012 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до деяких законів України (щодо убезпечення пенсійних активів)"

У законопроекті пропонується внести зміни до законів України "Про недержавне пенсійне забезпечення", "Про банки і банківську діяльність" та "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Згідно з пояснювальною запискою до цього проекту, прийняття запропонованих змін дозволить усунути недоліки в чинному законодавстві, що сприятиме захисту майнових прав та інтересів застрахованих осіб Накопичувального пенсійного фонду та учасників недержавних пенсійних фондів, а також встановленню прозорих та зрозумілих норм повернення пенсійних накопичень, які знаходяться на депозитних рахунках у банках.

Головне науково-експертне управління, підтримуючи пропозицію про встановлення правових механізмів убезпечення пенсійних активів та зниження ризиків можливості неповернення та втрати пенсійних накопичень застрахованими особами Накопичувального пенсійного фонду та учасниками недержавних пенсійних фондів, водночас вважає за доцільне зазначити наступне. Враховуючи те, що накопичувальна система пенсійного страхування є загальнообов'язковим та державним страхуванням, то захист майнових прав та інтересів застрахованих осіб Накопичувального пенсійного фонду, на нашу думку, має гарантувати держава. Такий підхід, на наш погляд, також, сприятиме зацікавленості держави у створенні кращих умов для функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування і гарантування дотримання законодавства з метою захисту майнових та інших прав і законних інтересів осіб стосовно здійснення пенсійних виплат та їх пенсійних активів, що обліковуються на накопичувальних пенсійних рахунках, а також, забезпеченню максимально якісного державного регулювання та нагляду у цій сфері.

У поданих до проекту документах відсутнє пояснення доцільності внесення змін до пункту 1 частини другої статті 99 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", згідно з яким кошти Накопичувального фонду обслуговуються лише одним зберігачем, який повинен "мати банківську ліцензію та ліцензію Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку на право провадження професійної депозитарної діяльності зберігача цінних паперів", а не "ліцензію, видану Національним банком України", як передбачено чинною редакцією цього пункту. Зауважимо, що у Законі України "Про Національний банк України", яким визначаються вимоги щодо видачі ліцензій, одночасно використовуються два зазначених поняття.

Викликає сумніви передбачена у змінах до статті 96 Закону України "Про банки і банківську діяльність" черговість задоволення вимог Пенсійного фонду України щодо зобов'язань перед Накопичувальним пенсійним фондом та вимог недержавних пенсійних фондів. На думку управління, за своєю соціально-економічною природою і цільовим призначенням відповідних коштів ці вимоги повинні мати пріоритет перед вимогами Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, і за черговістю можуть поступатися лише зобов'язанням, що виникли внаслідок заподіяння шкоди життю та здоров'ю громадян та грошовим вимогам по заробітній платі.

Опрос