Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Заключительные положения Закона Украины "О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины относительно усиления ответственности за нарушение законодательства о защите персональных данных" (относительно введения в действие)

Заключение к проекту закона Украины от 21.12.2011 № 9624-1
Дата рассмотрения: 23.12.2011 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення відповідальності за порушення законодавства про захист персональних даних" (щодо введення в дію)"

Законопроектом пропонується змінити дату набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення відповідальності за порушення законодавства про захист персональних даних" від 2 червня 2011 року N 3454-VI. Для цього у розділі II цього закону слова "з 1 січня 2012 року" пропонується замінити словами "через шість місяців після затвердження та введення в дію Порядку обробки персональних даних". Така законодавча пропозиція, як це випливає із Пояснювальної записки до законопроекту, обумовлена відсутністю відповідного нормативного акта, яким би визначався порядок обробки персональних даних та встановлювався дієвий механізм виконання приписів Закону України "Про захист персональних даних".

При роботі над цим законопроектом слід врахувати, що на розгляді Верховної Ради України наразі знаходиться альтернативний законопроект N 9624 від 20 грудня 2011 року, яким також запропоновано змінити дату набуття чинності Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення відповідальності за порушення законодавства про захист персональних даних". При цьому законопроект N 9624 (у порівнянні зі законопроектом, що розглядається), на думку Головного управління, підготовлений більш ретельно.

Проаналізувавши законопроект, Головне науково-експертне управління вважає за необхідне висловити до проекту такі зауваження і пропозиції.

Із конституційних принципів рівності і справедливості випливає вимога визначеності, ясності і недвозначності правової норми, оскільки інше не може забезпечити її однакове застосування, не виключає необмеженості трактування у правозастосовній практиці і неминуче призводить до сваволі.

Це повною мірою стосується нормотворчої практики. Проте у законопроекті, який розглядається, вказані конституційні принципи порушуються. Так, момент набуття чинності законом ставиться в залежність від настання трьох подій: 1) затвердження підзаконного нормативно-правового акта; 2) введення цього нормативно-правового акту у дію; 3) перебігу шести місяців з моменту настання перших двох подій. Одночасне використання у тексті законопроекту перших двох подій як умови набрання чинності законом у тому випадку, коли їх настання не буде збігатися у часі, призведе до правової невизначеності і можливості двозначного трактування моменту набрання чинності Законом в залежності від того, яка подія (затвердження чи введення в дію) буде брати за основу для обрахування збігу шестимісячного терміну.

Опрос