Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в статью 75 Налогового кодекса Украины (относительно фактических проверок)

Заключение к проекту закона Украины от 07.12.2011 № 9549
Дата рассмотрения: 22.02.2012 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України (щодо фактичних перевірок)"

У законопроекті пропонується до 31 грудня 2012 року не проводити фактичні перевірки фізичних осіб - підприємців, які не зареєстровані платниками податку на додану вартість, та юридичних осіб, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, що передбачає включення податку на додану вартість до складу єдиного податку. Відповідно до підпункту 75.1.3 пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу України така заборона на проведення фактичних перевірок діяла до набрання чинності положень щодо спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва, тобто до 1 січня 2012 року.

За змістом Пояснювальної записки до законопроекту необхідність запровадження чергового мораторію на проведення фактичних перевірок обгрунтовується тим, що спрощена система оподаткування, обліку та звітності, яка набула чинності з 1 січня 2012 року, значно відрізняється від системи оподаткування, яка застосовувалася раніше, а тому потребує певного адаптаційного періоду.

Головне управління щодо пропозиції проекту вважає доцільним висловити наступні застереження.

По-перше, здійснення перевірок є однією із форм державного контролю за додержанням законодавства суб'єктами підприємницької діяльності, у зв'язку з чим державний контроль кваліфікується у теорії державного управління як одна із функцій державного управління, як один із способів забезпечення законності та дисципліни в державному управлінні. Характерною особливістю державного контроль (як і будь-якого контролю) є те, що він має здійснюватися систематично на постійній основі з використанням різноманітних форм та методів. Тому пропозиція проекту запровадити мораторій не відповідає сутності та призначенню державного контролю. Її практична реалізація не лише ускладнить виконання уповноваженими органами державної влади контрольно-наглядових функцій, а й послабить дотримання суб'єктами підприємницької діяльності чинного законодавства.

По-друге, оскільки питання щодо здійснення перевірок регулюється низкою актів законодавства (наприклад, законами України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", "Про державну податкову службу в Україні", "Про контрольно-ревізійну службу" тощо), то реалізація внесеної пропозиції має супроводжуватися внесенням змін до зазначених законодавчих актів, без чого можуть виникати суттєві суперечності у сфері правозастосування.

По-третє, слід зауважити, що згідно з частиною другою статті 25 Господарського кодексу України органам державної влади і органам місцевого самоврядування, що регулюють відносини у сфері господарювання, забороняється приймати акти або вчиняти дії, що визначають привілейоване становище суб'єктів господарювання тієї чи іншої форми власності, або ставлять у нерівне становище окремі категорії суб'єктів господарювання чи іншим способом порушують правила конкуренції.

На наш погляд, оскільки спрощена система оподаткування, обліку та звітності, яка набула чинності з 1 січня 2012 року, дійсно містить досить суттєві новації і відрізняється від системи оподаткування, яка застосовувалася тривалий період, то, можливо, доцільно було б запровадити для суб'єктів господарювання, які перейшли на таку систему оподаткування певний період для адаптації. Однак це має бути не мораторій на всі перевірки, а запровадження мінімальних санкцій за порушення, як це, зокрема, передбачалося у зв'язку введенням в дію Податкового кодексу України. Тобто штрафні санкції за порушення податкового законодавства протягом шести місяців застосовувалися у розмірі не більше 1 гривні за кожне порушення (пункти 6, 7 підрозділу 10 Перехідних положень ПК України).

Опрос