Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законы Украины по вопросам приватизации относительно реализации положений Государственной программы приватизации на 2011 - 2014 годы

Заключение к проекту закона Украины от 01.12.2011 № 9520
Дата рассмотрения: 05.12.2011 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до деяких законів України з питань приватизації щодо реалізації положень Державної програми приватизації на 2011 - 2014 роки" (реєстр. N 9520 від 01.12.2011 р., внесений Кабінетом Міністрів України)

У проекті пропонується внести ряд змін до законів України "Про приватизацію державного майна", "Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)", "Про особливості приватизації майна в агропромисловому комплексі", "Про особливості приватизації об'єктів незавершеного будівництва" та визнати таким, що втратив чинність, Закон України "Про формування конкурентних засад у процесі приватизації акцій (часток, паїв), що належать державі у майні юридичних осіб". Прийняття вказаних змін є необхідним для узгодження цих законодавчих актів із відповідними положеннями Закону України "Про Державну програму приватизації на 2011 - 2014 роки", проект якого за N 9509 від 29.11.2011 р. внесено Кабінетом Міністрів України на розгляд Верховної Ради України. На думку суб'єкта законодавчої ініціативи, прийняття проекту створить досконалу, чітку та прозору законодавчу базу в сфері приватизації, удосконалить механізми та процедури приватизації, підвищить економічну ефективність продажу об'єктів та надходження до Державного бюджету.

Головне управління в цілому підтримує зазначену законодавчу пропозицію. Разом з тим вважаємо за доцільне висловити щодо окремих положень законопроекту наступні зауваження та пропозиції.

Щодо змін до Закону України "Про приватизацію державного майна"

Загального плану

1. Згідно з проектом за текстом закону слова "відкрите акціонерне товариство" пропонується замінити словами "акціонерне товариство". Проте, оскільки згідно з п. 1 ст. 5 Закону України "Про акціонерні товариства" акціонерні товариства за типом поділяються на публічні акціонерні товариства та приватні акціонерні товариства, пропонуємо уточнити те, що у процесі приватизації створюватимуться публічні акціонерні товариства.

Це зауваження стосується також аналогічних за змістом змін, які пропонується внести до Закону України "Про особливості приватизації майна в агропромисловому комплексі".

2. Згідно з частиною 1 ст. 5 нової редакції Закону України "Про приватизацію державного майна" пропонується віднести до об'єктів права державної власності, що підлягають приватизації, об'єкти соціально-культурної сфери, крім тих, що не підлягають приватизації. При цьому до вказаних об'єктів, згідно з визначенням об'єктів групи Ж (ст. 51, якою доповнюється Закон) відносяться об'єкти освіти, охорони здоров'я, культури, фізичної культури та спорту, туризму, мистецтва і преси, телебачення, радіомовлення, видавничої справи; санаторно-курортні заклади, будинки і табори відпочинку, профілакторії; інші об'єкти, призначені для задоволення соціальних та культурних потреб громадян. Особливості приватизації цих об'єктів визначаються у п. 3 нової ст. 182 Закону України "Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)". Вважаємо, що частина перерахованих об'єктів, насамперед, об'єкти освіти та охорони здоров'я, взагалі не повинні бути об'єктами приватизації, оскільки їх приватизація може суттєво ускладнити реалізацію конституційних прав громадян України на освіту (ст. 43 Конституції України) та охорону здоров'я (ст. 49 Конституції України). Стосовно інших об'єктів соціально-культурної сфери, то їх приватизація, на нашу думку, можлива лише за умови забезпечення новим власником продовження виконання цими об'єктами їх функцій у цій сфері, що необхідно чітко визначити у законі.

Управлінням також не підтримується пропозиція щодо виключення з переліку об'єктів, що мають загальнодержавне значення і не підлягають приватизації (частина 2 ст. 5 Закону), майнових комплексів підприємств з лісовідновлення, лісорозведення та охорони лісу, лісництв та їх підрозділів; по випуску наркотичних, бактеріологічних, біологічних, психотропних, сильнодіючих хімічних та отруйних засобів; геологічної, картографічної служб, служби контролю за станом навколишнього природного середовища; сортовипробувальних станцій, дільниць, інших організацій з експертизи сортів рослин; об'єктів мистецтва, заповідників, парків загальнонаціонального значення; захисних споруд цивільної оборони; навчального та гідрографічного флоту тощо.

3. Пропонуємо визначити у Законі загальні умови проведення конкурсу з відкритістю пропонування ціни за принципом аукціону (в тому числі, за методом зниження ціни, без оголошення ціни) (частина 1 ст. 15). На нашу думку, продаж об'єктів на аукціоні без оголошення ціни доцільний лише за умови реального гарантування виконання покупцем інвестиційних зобов'язань. Способами такого гарантування можуть бути, наприклад, застава (іпотека) відповідного майна інвестора, гарантія тощо. Звертаємо також увагу на необхідність законодавчого визначення особливостей продажу акцій на міжнародних фондових ринках, у тому числі у вигляді депозитарних розписок (ст. 161), а також загальні умови приватизації науково-дослідних і проектно-конструкторських організацій (ст. 163) та містоутворюючих підприємств (ст. 164).

4. На нашу думку, в новій редакції Закону України "Про приватизацію державного майна" слід зберегти деякі положення чинної його редакції, які не ввійшли до проекту. Зокрема, це стосується:

- непоширення дії цього закону на зміну організаційно-правових форм підприємств споживчої кооперації (частина 2 ст. 3 Закону);

Неполный текст документа!
ВНИМАНИЕ! Полный текст данного документа Вы сможете получить в рамках акции и БЕСПЛАТНОГО доступа на 72 часа к информационно-правовым системам ЛІГА:ЗАКОН
Сэкономь 30% при покупке продуктов от ЛІГА:ЗАКОН
Полный доступ на 72 часа
Попробовать бесплатно
Купить
Опрос