Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины относительно усиления ответственности за неприведение самовольно занятых земель в состояние, пригодное для использования по назначению

Заключение к проекту закона Украины от 08.11.2011 № 9430
Дата рассмотрения: 15.02.2012 Карта проходжения проекта

Висновок відповідального комітету

ВЕРХОВНА РАДА УКРАЇНИ

Комітетом Верховної Ради України з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності розглянуто поданий народним депутатом України Пінчуком А. П. проект Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення відповідальності за неприведення самовільно зайнятих земель у стан, придатний для використання за призначенням" (реєстр. N 9430).

Метою проекту Закону, як зазначається у пояснювальній записці до нього, є встановлення адміністративної відповідальності за порушення строків повернення самовільно зайнятих земель або невиконання обов'язків щодо приведення їх у стан, придатний для використання за призначенням.

Законопроектом запропоновано доповнити статтю 54 КУпАП частиною третьою, відповідно до якої встановити адміністративну відповідальність за порушення строків повернення самовільно зайнятих земель, або невиконання обов'язків щодо приведення їх у стан, придатний для використання за призначенням. Проте така пропозиція є неприйнятною у зв'язку з тим, що в самій диспозиції статті закладено логічну помилку, оскільки не може бути строків повернення земель в разі їх самовільного зайняття. Такі строки просто не передбачені жодним правовстановлюючим документом, тому їх неможливо порушити.

Самовільне зайняття земельної ділянки посягає на суспільні правовідносини у сфері володіння та користування земельними ділянками, порушує порядок виділення земельної ділянки, визначення її меж у натурі, оформлення документів, що посвідчують право на неї. Ці дії утворюють самостійний склад адміністративного правопорушення, відповідальність за вчинення якого передбачена статтею 53-1 КУпАП ("Самовільне зайняття земельної ділянки").

Крім того, відповідно до частини другої статті 212 Земельного кодексу України, повернення самовільно зайнятих земельних ділянок провадиться за рішенням суду.

Питання виконання судових рішень, не є предметом регулювання Земельного кодексу України. Зазначені відносини регулюються Цивільним процесуальним кодексом України та Законом України "Про виконавче провадження". Так, відповідно до статті 217 Цивільного процесуального кодексу України суд, який ухвалив рішення, може визначити порядок його виконання, надати відстрочку або розстрочити виконання, вжити заходів для забезпечення його виконання, про що зазначає в рішенні.

Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку регламентуються Законом України "Про виконавче провадження".

Опрос