Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Кодекс административного судопроизводства Украины (относительно вступления в законную силу судебных решений по административным делам, исполняемых незамедлительно)

Заключение к проекту закона Украины от 07.11.2011 № 9426
Дата рассмотрения: 07.12.2011 Карта проходжения проекта

Висновок відповідального комітету

ВЕРХОВНА РАДА УКРАЇНИ

Комітетом Верховної Ради України з питань правосуддя розглянуто поданий народним депутатом України Шпеновим Д. Ю. проект Закону України про внесення змін до Кодексу адміністративного судочинства України щодо набрання законної сили судовими рішеннями в адміністративних справах, які виконуються негайно (реєстр. N 9426 від 07.11.2011 р.), метою якого є недопущення заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам осіб, захисту порушених прав осіб від невиконання рішень суду в адміністративних справах, які повинні виконуватися негайно.

Інститут забезпечення адміністративного позову є однією з найважливіших гарантій захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин і передбачає вжиття адміністративним судом, в провадженні якого знаходиться справа, певних заходів щодо охорони прав та свобод позивача, для створення можливості реального виконання позитивного (для позивача) рішення суду. Ухвала з питань вжиття заходів забезпечення адміністративного позову може бути прийнята судом першої інстанції до ухвалення рішення по суті справи, а якщо розпочато апеляційне провадження, то таку ухвалу може постановити суд апеляційної інстанції до вирішення апеляційної справи. Таким чином, уявляється, що рішення суду щодо "забезпечення адміністративного позову приймається в будь-якій стадії адміністративного провадження до постановлення судом рішення по суті адміністративної справи. За загальним правилом, що встановлене у частині третій статті 117 КАС України, подання адміністративного позову, а також відкриття провадження в адміністративній справі не зупиняють дію оскаржуваного рішення суб'єкта владних повноважень. Проте суд у порядку забезпечення адміністративного позову може відповідною ухвалою зупинити дію рішення суб'єкта владних повноважень чи його окремих положень, що оскаржуються. Таким чином, законодавець визначив, що головним способом забезпечення адміністративного позову є зупинення дії рішення суб'єкта владних повноважень.

У зв'язку з цим, треба виходити із того, що суд з метою забезпечення належного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин, може постановити ухвалу про зупинення дії оскаржуваного рішення суб'єкта владних повноважень, яка набирає законної сили з моменту проголошення або постановлення та підлягає негайному виконанню.

Таким чином, при розгляді адміністративної справи забезпечення позову передусім відбивається в зупиненні на час здійснення адміністративного провадження дії правового акта, що оскаржується шляхом постановлення відповідної ухвали. Проте зупинення дії оскаржуваного рішення не є єдиним засобом забезпечення адміністративного позову. Адміністративний позов також може бути забезпечено забороною вчиняти певні дії.

Зважаючи на те, що судове рішення, яке підлягає негайному виконанню, не набирає законної сили з моменту проголошення, то створюються ситуації, коли особи, які повинні виконати вказане рішення умисно його не виконують, або перешкоджають його виконанню, оскільки рішення не набрало законної сили, а органи прокуратури позбавлені можливості притягнути до кримінальної відповідальності винних осіб в умисному невиконанні цього рішення.

Опрос