Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О фонде будущих поколений

Заключение к проекту закона Украины от 02.11.2011 № 9401
Дата рассмотрения: 07.12.2011 Карта проходжения проекта

Висновок відповідального комітету

ВЕРХОВНА РАДА УКРАЇНИ

Комітет Верховної Ради України з питань бюджету на своєму засіданні 7 грудня 2011 року (протокол N 79) розглянув проект Закону України про фонд майбутніх поколінь, поданий Кабінетом Міністрів України (реєстр. N 9401 від 02.11.2011 р.).

Законопроектом передбачається створення у складі спеціального фонду державного бюджету фонду майбутніх поколінь для фінансування дефіциту бюджету Пенсійного фонду України у зв'язку із запровадженням накопичувальної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, а також для покриття витрат, пов'язаних із запровадженням загальнообов'язкового державного соціального медичного страхування.

Джерела формування коштів такого Фонду пропонується визначати щороку законом про Державний бюджет України у обсязі не менш як десять відсотків від обсягу профіциту державного бюджету за умови затвердження державного бюджету з профіцитом (за прогнозними розрахунками Мінфіну надходження до Фонду за перші три роки його функціонування складуть близько 10,6 млрд. грн).

У зв'язку з цим, Прикінцевими положеннями законопроекту визначено набрання чинності цього закону одночасно із законом про Державний бюджет України, в якому буде встановлений профіцит Державного бюджету України.

Головне науково-експертне управління Апарату Верховної Ради України в цілому підтримуючи ідею створення фонду майбутніх поколінь, вважає, що законопроект потребує доопрацювання та висловлює ряд принципових зауважень щодо сутності викладеного та запропонованого механізму його реалізації (висновок від 15.11.2011 р. N 16/3-1212/9401 додається).

Так, за висновком ГНЕУ положення цього законопроекту щодо фінансування дефіциту бюджету Пенсійного фонду України у зв'язку із запровадженням накопичувальної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування не узгоджуються із Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" в частині перерахування страхових внесків до Накопичувального пенсійного фонду починаючи з року, в якому буде забезпечено бездефіцитність бюджету Пенсійного фонду України.

Крім того, пропозиція частини четвертої статті 1 законопроекту, згідно з якою "відносини, не врегульовані цим Законом, регулюються Бюджетним кодексом України та іншими нормативно-правовими актами" за висновком ГНЕУ є некоректною, оскільки кошти Фонду належать до коштів Державного бюджету, а тому всі відносини з їх використання мають регулюватися бюджетним законодавством, як це передбачено статтею 1 Бюджетного кодексу України.

Водночас, зазначається про невідповідність визначеного у законопроекті цільового спрямування коштів Фонду майбутніх поколінь міжнародному досвіду щодо створення та функціонування таких фондів в інших країнах.

Опрос