Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Налоговый кодекс Украины (относительно некоторых вопросов уплаты налогов в условиях действия соглашения о разделе продукции)

Заключение к проекту закона Украины от 28.10.2011 № 9358
Дата рассмотрения: 02.11.2011 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України" (щодо деяких питань сплати податків в умовах дії угоди про розподіл продукції)

У законопроекті шляхом внесення змін до Податкового кодексу України пропонується дозволити отримувати податки, які сплачуються при виконанні угод про розподіл продукції, не тільки у грошовій, а і в натуральній формі.

Як зазначається у пояснювальній записці до законопроекту, його прийняття створить умови для розширення можливостей держави в частині розпорядження результатами реалізації проектів з розробки та видобутку корисних копалин на умовах угод про розподіл продукції. Зокрема, натуральна форма сплати податків забезпечить поліпшення загального балансу вуглеводнів або інших корисних копалин та надасть державі додатковий інструмент оперативного вирішення можливої проблеми ресурсного дефіциту корисних копалин, насамперед, вуглеводнів, а також зменшення імпортних поставок нафти і газу та, відповідно залежності України від такого імпорту.

Головне управління вважає, що законодавча пропозиція потребує додаткового обгрунтування.

Звертаємо увагу на те, що пропозиція справляти податки у натуральній формі не повною мірою узгоджується з наведеним у пункті 6.1 статті 6 Податкового кодексу України визначенням поняття "податок", під яким розуміється "обов'язковий, безумовний платіж до відповідного бюджету, що справляється з платників податку відповідно до цього Кодексу".

Крім того, пропозиція проекту, згідно з якою "механізм сплати та порядок зарахування податків, сплачених в натуральній формі, визначається Кабінетом Міністрів України" не відповідає вимогам підпункту 7.3 статті 7 Розділу І Податкового кодексу України, яким встановлено, що "будь-які питання щодо оподаткування регулюються цим Кодексом і не можуть встановлюватися або змінюватися іншими законами України,".

Законодавча пропозиція також не відповідає одному із принципів податкового законодавства, який передбачає "рівність усіх платників перед законом, недопущення будь-яких проявів податкової дискримінації ( забезпечення однакового підходу до всіх платників податків незалежно від соціальної, расової, національної, релігійної приналежності, форми власності юридичної особи, громадянства фізичної особи, місця походження капіталу" (підпункт 4.1.2 пункту 4.1 статті 4 розділу І Податкового кодексу України).

Також слід звернути увагу ще й на те, що сплата податків у натуральній формі потребуватиме додаткових витрат, зокрема витрат на зберігання продукції, її реалізацію тощо. У той же час, якщо такі витрати фінансуватиме платник податку, то це, відповідно, призведе до збільшення на нього податкового навантаження. Водночас, компенсація таких витрат за рахунок частки розподіленої продукції, що передається державі у вигляді податку призведе до зменшення загальної суми надходжень до Державного бюджету (після реалізації такої продукції), або до підвищення ціни на продукцію (якщо зазначені витрати додатково включатимуться до ціни продукції).

Опрос