Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Налоговый кодекс Украины относительно пересмотра ставок некоторых налогов и сборов

Заключение к проекту закона Украины от 28.10.2011 № 9356
Дата рассмотрения: 01.11.2011 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України (щодо перегляду ставок деяких податків і зборів)

У Пояснювальній записці до законопроекту необхідність прийняття законодавчих пропозицій обгрунтовується потребою забезпечення відповідності розмірів ставок податків і зборів інфляційним процесам в економіці та можливістю отримання додаткових надходжень до Державного бюджету України.

Зокрема, у проекті пропонується збільшити ставки з таких податків і зборів: акцизний податок; збір за першу реєстрацію транспортного засобу; екологічний податок; плата за користування надрами для видобування корисних копалин; плата за користування надрами в цілях, не пов'язаних з видобуванням корисних копалин; податок за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких не проведено; збір за користування радіочастотним ресурсом України; збір за спеціальне використання води; збір за спеціальне використання лісових ресурсів.

1. Щодо основної мети законопроекту стосовно збільшення ставок податків та зборів з певних податків Головне управління вважає за доцільне зазначити наступне. Згідно з Пояснювальною запискою до законопроекту розрахунки щодо пропонованого перегляду ставок податків і зборів виконані з урахуванням індексу споживчих цін та індексу цін виробників промислової продукції (108,9 та 111,3 відсотка відповідно), які визначені постановою Кабінету Міністрів України "Про схвалення основних прогнозних макропоказників економічного і соціального розвитку України на 2011 рік" N 701 від 11 серпня 2010. З приводу цього Головне управління вважає за доцільне зазначити наступне: оскільки зазначена постанова Кабінету Міністрів України була прийнята майже рік тому, то для прийняття зваженого рішення щодо пропозицій проекту було б доцільним додатково надати інформацію та відповідні обгрунтування щодо реальної можливості підвищення ставок податків та зборів з врахуванням сьогоднішнього стану економіки країни.

Крім того у поданих документах не наведено розрахунків щодо впливу збільшення ставок оподаткування на фінансовий стан платників цих податків та зборів. Адже, як свідчить практика, зростання податкових платежів частіше призводить до випадків їх несплати, зростання витратомісткості виробництва, стрибка цін на кінцеву продукцію й інших проблем функціонування суб'єктів господарювання різних галузей та сфер діяльності.

Слід також зауважити, що щорічна зміна ставок оподаткування зазначених у проекті податків залежно від рівня індексації споживчих цін і й цін виробників промислової продукції, який має тенденцію до постійного зростання, не сприятиме стабільності роботи платників таких податків, зокрема господарюючих суб'єктів, ускладнює прогнозування їх діяльності на найближчу перспективу.

Крім того, у поданих документах до законопроекту не наведено достатніх аргументів щодо необхідності підвищення ставок акцизного збору саме у запропонованих розмірах.

З огляду на зазначене, цілком очевидним є те, що підвищення ставок акцизів має здійснюватися виважено з урахуванням багатьох чинників.

2. Пропозиції законопроекту щодо зміни ставок податків та зборів з 1 січня 2012 року не повною мірою узгоджуються з вимогами підпункту 4.1.9 пункту 4.1 статті 4 Податкового кодексу України, яким визначено принцип стабільності податкового законодавства України. За його змістом зміни до будь-яких елементів податків та зборів не можуть вноситися пізніш як за шість місяців до початку нового бюджетного періоду, в якому будуть діяти нові правила та ставки.

Опрос