Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "О занятости населения" (относительно предоставления социальных услуг независимо от места проживания безработного)

Заключение к проекту закона Украины от 19.10.2011 № 9309
Дата рассмотрения: 27.10.2011 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про зайнятість населення" (щодо надання соціальних послуг незалежно від місця проживання)" (N 9309 від 19.10.2011 р.)

У законопроекті пропонується шляхом внесення змін до Закону України "Про зайнятість населення" передбачити прийняття державною службою зайнятості рішення про надання громадянам статусу безробітних незалежно від їх місця проживання. Для цього запропоновано у абзаці восьмому статті 2 зазначеного закону виключити слова "за місцем проживання".

Головне управління за результатами аналізу законопроекту вважає за необхідне звернути увагу на наступні обставини.

Насамперед слід зазначити, що на сьогодні в Україні законодавством передбачені різні види реєстрації, що здійснюються за місцем проживання. Так, виключно за місцем проживання здійснюється реєстрація актів цивільного стану (народження фізичної особи, шлюб, розірвання шлюбу, зміна імені, смерть), реєстрація осіб для отримання житлових субсидій та інших видів допомог, реєстрація суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи, а також реєстрація осіб в органах державної податкової служби, Пенсійному фонді України, фондах загальнообов'язкового державного соціального страхування тощо. Не є винятком з цього ряду також реєстрація у центрі зайнятості громадян як таких, що шукають роботу. Вона, як і перелічені вище види реєстрації за місцем проживання, ніяким чином не спрямована на обмеження права громадян на свободу пересування та вільний вибір місця проживання, що згадується як аргумент щодо необхідності внесення запропонованої зміни у Пояснювальній записці до законопроекту. У згаданих випадках йдеться лише про регламентацію та конкретизацію способу реалізації прав, свобод, а також обов'язків громадян, передбачених Конституцією України, який включає, зокрема, прив'язку фінансових та інформаційних потоків до місця реєстрації особи за вільно обраним нею місцем проживання, конкретизованим відповідно до системи адміністративно-територіального устрою України. Тобто вирішальним у цій системі правовідносин слід визнати сам факт реєстрації, яка, у свою чергу, в більшості випадків закріплюється саме за відповідним місцем проживання особи.

Разом з тим стосовно випадку реєстрації громадян у центрі зайнятості як таких, що шукають роботу, закріплення умови щодо такої реєстрації "за місцем проживання", на думку управління, дійсно потребує уточнення, оскільки залишає неврегульованою ситуацію, коли необхідність пошуку роботи виникає при тривалому фактичному проживанні громадянина не за місцем, де його проживання офіційно зареєстроване. У зв'язку з цим пропонуємо не виключати з статті 2 "Безробітні" Закону України "Про зайнятість населення" слова "за місцем проживання", а доповнити їх словами "чи перебування". Це, з одного боку, відповідатиме терміну "вільний вибір місця проживання чи перебування", зміст якого розкривається у статті 3 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні", а з іншого дозволить більш системно врегулювати відповідні відносини.

Опрос