Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "О выборах народных депутатов Украины" (относительно особенностей голосования избирателей с особыми потребностями)

Заключение к проекту закона Украины от 18.10.2011 № 9306
Дата рассмотрения: 10.11.2011 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про вибори народних депутатів України" (щодо особливостей голосування виборців з особливими потребами) (реєстр. N 9306 від 18.10.2011 р.)

Головним науково-експертним управлінням розглянуто поданий проект Закону, у якому пропонується внести до Закону України "Про вибори народних депутатів України" (далі - Закон) низку змін, які стосуються врегулювання окремих умов голосування виборців з особливими потребами для забезпечення доступності зазначених осіб до виборчого процесу на всіх його етапах.

Головне управління в цілому підтримує ідею удосконалення виборчого законодавства для забезпечення кращої реалізації своїх виборчих прав особами з особливими потребами. Водночас за результатами аналізу поданого законопроекту вважаємо за необхідне висловити наступні міркування та зауваження.

У законопроекті вводиться термін "виборці з особливими потребами". Водночас зміст та поняття зазначеного терміну недостатньо розкриті, що може призвести до різного його тлумачення та застосування на практиці. Зокрема, пропонується закріпити, що при голосуванні допомога може надаватися "виборцям з особливими потребами (інвалідам з ураженням опорно-рухового апарату, з вадами зору, слуху та іншим категоріям маломобільних виборців), які не можуть самостійно заповнити виборчий бюлетень чи опустити його у виборчу скриньку" (зміни до статті 8 Закону - п. 1 розділу I проекту). Запропонований перелік осіб потребує доопрацювання, оскільки він не містить вичерпного переліку осіб і водночас не визначає жодних критеріїв, за якими ті чи інші особи можуть належати до категорії маломобільних виборців. Крім цього, зміст зазначеної норми не дозволяє відповісти на ряд інших питань, наприклад: чи мова йде про осіб, які є інвалідами всіх груп чи тільки про інвалідів першої групи, або чи повинні такі особи бути інвалідами саме у зв'язку з вадами зору чи слуху або опорно-рухового апарату, або це поняття стосується також інших інвалідів? Запропоновані норми не відповідають принципу "правової визначеності", який передбачає, що закон повинен бути сформульований таким чином, щоб його зміст однаково тлумачився у правозастосовній діяльності.

З огляду на певну невизначеність понятійного апарату важко оцінити доцільність інших пов'язаних із ним змін. Це, зокрема, стосується закріплення можливості голосування вказаних осіб за місцем їх перебування. Такі норми на практиці створять безліч різночитань та призведуть до різного застосування, і в одних і тих же умовах одні виборці матимуть можливість проголосувати за місцем їх перебування, а інші - ні. Безумовно, така ситуація не сприятиме належному забезпеченню виборчих прав зазначених осіб.

2. Статтю 13 Закону (п. 3 розділу I проекту) пропонується доповнити положеннями про те, що виборча комісія інформує громадян про права виборців з особливими потребами та забезпечує доведення відповідної інформації до виборців з особливими потребами. Зазначені положення пропонується закріпити і в статті 13-1 Закону (п. 4 розділу I проекту). При цьому незрозуміло, чи виборча комісія повинна довести інформацію про якісь особливі права виборців з особливими потребами, чи мова йде про те, що виборча комісія повинна якимось особливим чином роз'яснити загальні права виборців виборцям з особливими потребами. Тому якщо йде мова про якісь особливі права, то запропоновані новели повинні супроводжуватися внесенням змін щодо переліку зазначених прав виборців. Якщо ж виборча комісія повинна якимось особливим чином доводити передбачену інформацію до виборців з особливими потребами, то в законі повинні бути чітко визначені механізми, адже не може вважатись нормальною ситуація, коли кожна окрема виборча комісія буде по-своєму інформувати виборців.

3. У частині десятій статті 39 Закону (п. 10 розділу I проекту) пропонується закріпити, що до загального списку виборців крім інших відомостей заносяться такі відомості про виборця, як інформація про особливі потреби виборця. Ці положення слід привести у відповідність із Законом України "Про Державний реєстр виборців", оскільки саме цей закон є спеціальним нормативним актом у питаннях складання загальних списків виборців. Тому у разі прийняття проекту відповідні зміни повинні бути внесені і до вищезазначеного Закону.

Опрос