Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О дополнении статьи 42 Уголовного кодекса Украины (относительно деяния, связанного с политическим риском)

Заключение к проекту закона Украины от 06.10.2011 № 9261
Дата рассмотрения: 17.10.2011 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про доповнення статті 42 Кримінального кодексу України (щодо діяння, пов'язаного із політичним ризиком)" (реєстр. N 9261 від 06.10.2011 р.)

Законопроектом пропонується внести до частини першої статті 42 "Діяння, пов'язане з ризиком" Кримінального кодексу України (далі - КК України) доповнення, яким передбачається, що "не є злочином діяння (дія або бездіяльність) особи, посада якої законом віднесена до політичних посад, якщо це діяння пов'язане із виконанням службових повноважень і було вчинене в умовах виправданого ризику".

Головне науково-експертне управління, розглянувши поданий законопроект, вважає запропоноване доповнення недоцільним з огляду на наступні міркування.

1. Із змісту запропонованих змін до статті 42 КК України незрозуміло, кого саме слід відносити до осіб, "посади яких законом віднесено до політичних", адже чинним законодавством України повною мірою не врегульований правовий статус осіб, які займають так звані "політичні посади".

Зокрема, наразі до таких посад відносяться лише посади членів Кабінету Міністрів України (частина третя статті 6 Закону України "Про Кабінет Міністрів України"), а також першого заступника міністра та заступника міністра (у разі введення) (частина п'ята статті 9 Закону України "Про центральні органи виконавчої влади"). При цьому у вказаних законах особливістю статусу таких посад визначається лише те, що на них не поширюється трудове законодавство та законодавство про державну службу. Втім, під ці ж ознаки підпадає і також низка інших (окрім названих вище) посад. Зокрема, це посади осіб, перелік яких міститься у частині першій статті 9 Закону України "Про державну службу" (Президент України, Голова Верховної Ради України та його заступники, голови постійних комісій Верховної Ради України та їх заступники, народні депутати України, Голови та судді Верховного Суду України, Голови та судді вищого спеціалізованого суду України та ін.).

2. Частиною першою статті 42 КК передбачено, що не є злочином діяння, вчинене в умовах виправданого ризику для досягнення значної суспільно корисної мети. Закон не встановлює обмежень щодо сфер діяльності людини, на які поширюється цей припис. Тому слід вважати, що положення чинної статті 42 КК уже поширюються на службову діяльність будь-яких представників влади (у тому числі і на діяльність осіб, які займають "політичні посади") у разі наявності усіх передбачених цією статтею ознак виправданого ризику. З огляду на це запропоноване проектом доповнення є зайвим.

Опрос