Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Горный закон Украины (относительно обеспечения углем на бытовые нужды работников горных предприятий)

Заключение к проекту закона Украины от 27.09.2011 № 9184-1
Дата рассмотрения: 19.10.2011 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до Гірничого закону України (щодо забезпечення вугіллям на побутові потреби працівників гірничих підприємств)" (N 9184-1 від 27.09.2011 р.)

У законопроекті пропонується поширити право на отримання безоплатного вугілля на побутові потреби поряд з працівниками підприємств з видобутку вугілля та вуглебудівних підприємств також на працівників підприємств з переробки вугілля, шахтобудівних підприємств та державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань), а також на сім'ї пенсіонерів, інвалідів, померлих від загального захворювання, якщо вони користувались цим правом за життя, які отримують пенсії у зв'язку з втратою годувальника та деяких інших осіб (стаття 43 Гірничого закону України). Пропонується змінити умови забезпечення вугіллям працівників і пенсіонерів (їх сімей) гірничих підприємства з видобутку (переробки) вугілля, вуглебудівних підприємств, що ліквідуються, реорганізуються або консервуються, додавши шахтобудівні підприємства (частина п'ята статті 48), і встановити, що як під час, так і після їх ліквідації, реорганізації або консервації таке забезпечення здійснюватиметься правонаступником або у разі його відсутності місцевими бюджетами шляхом субвенцій з держбюджету.

При розгляді цього законопроекту необхідно взяти до уваги відсутність у ньому пропозиції щодо уточнення поняття шахтобудівного підприємства як гірничого підприємства (організації) саме вугільної промисловості, наведеного у поданому раніше проекті за реєстр. N 9184. Тому запропонована авторами редакція дозволяє недостатньо обгрунтоване, на нашу думку, поширення зобов'язання щодо забезпечення вугіллям на побутові потреби на працівників підприємств, які цей природний ресурс не видобувають і ним не володіють.

У проекті стосовно гірничих підприємств, що ліквідуються, реорганізуються або консервуються, також пропонується встановити, що забезпечення вугіллям на побутові потреби повинне здійснюватись правонаступником як після завершення, так і під час ліквідації, реорганізації або консервації підприємств (частини 5, 7 статті 48 Гірничого закону України), тобто тоді, коли правонаступника немає, або до нього ще не перейшли права та обов'язки реорганізованого підприємства. Водночас у частині шостій цієї норми пропонується визначити, що фінансування заходів щодо безоплатного забезпечення вугіллям на побутові потреби провадиться за рахунок коштів, виділених на ліквідацію або консервацію гірничого підприємства, після закінчення цієї роботи - правонаступником. Таким чином створюються суперечливі умови регулювання цього питання.

Слід також взяти до уваги, що передбачена Гірничим законом України норма (як і положення законопроекту) щодо покладення вказаних зобов'язань на правонаступника після ліквідації або консервації підприємства, а положеннями проекту - й під час їх проведення, не відповідає загальноприйнятому порядку припинення діяльності підприємств в Україні. Згідно Господарського (стаття 59) та Цивільного кодексів України (стаття 104) правонаступництво внаслідок припинення діяльності суб'єкта господарювання передбачено лише при його реорганізації. Безпосередньо ж після ліквідації відбувається повне припинення діяльності підприємства (юридичної особи) без правонаступництва. Консервація підприємства (основних фондів), у свою чергу, є взагалі тимчасовою зупинкою (до 3-х років) виробничої діяльності з обов'язковим збереженням можливості її поновлення (постанова Кабінету Міністрів України від 28 жовтня 1997 р. N 1183).

Опрос