Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые Законы Украины относительно обеспечения социальных гарантий работникам горных, шахтостроительных (углестроительных) предприятий, государственных военизированных аварийно-спасательных служб (формирований) в угольной промышленности

Заключение к проекту закона Украины от 20.09.2011 № 9184
Дата рассмотрения: 19.10.2011 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону "Про внесення змін до деяких Законів України щодо забезпечення соціальних гарантій працівникам гірничих, шахтобудівних (вуглебудівних) підприємств, державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості" (N 9184 від 20.09.2011 р.)

У проекті пропонується поширити право на отримання безоплатного вугілля на побутові потреби на працівників підприємств з переробки вугілля, шахтобудівних підприємств та державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості (стаття 43 Гірничого закону України). Передбачається компенсація за оплату комунальних послуг (газ, опалення і електроенергію) особам, які мають право на безоплатне отримання вугілля на побутові потреби, але проживають у будинках, що мають й інше не пічне (і не тільки центральне) опалення, покращуються умови забезпечення вугіллям працівників і пенсіонерів (їх сімей) гірничих підприємств. Пропонується встановити, що як під час, так і після ліквідації або консервації згаданих підприємств таке забезпечення здійснюватиметься правонаступником, а у разі його відсутності - "місцевими бюджетами".

Головне управління не має заперечень проти запропонованого підходу до вирівнювання становища осіб, які мають право на безоплатне отримання вугілля на побутові потреби, але проживають у будинках, що мають інше не пічне опалення (індивідуальне, електричне та мазутне), з тими з них, які користуються центральним опаленням, в отриманні компенсації за оплату комунальних послуг (зміни до частини восьмої статті 43 Гірничого закону України).

Разом з тим стосовно гірничих підприємств, що ліквідуються або консервуються, пропонується встановити, що забезпечення вугіллям на побутові потреби повинне здійснюватись правонаступником як після завершення, так і під час ліквідації або консервації підприємств (частини 5, 7 статті 48 Гірничого закону України). Водночас у проекті також зберігається норма частини шостої вказаної статті, яка встановлює, що "фінансування заходів щодо безоплатного забезпечення вугіллям на побутові потреби провадиться за рахунок коштів, виділених на ліквідацію або консервацію гірничого підприємства". Оскільки такий порядок застосовується саме у процесі їх проведення (а не після завершення), у проекті заздалегідь закладається суперечність у регулюванні цього питання.

Слід також взяти до уваги, що передбачена Гірничим законом України норма (як і положення законопроекту) щодо покладення вказаних зобов'язань на правонаступника після ліквідації або консервації підприємства, а положеннями проекту - й під час їх проведення, не відповідає загальноприйнятому порядку припинення діяльності підприємств в Україні. Згідно Господарського (стаття 59) та Цивільного кодексів України (стаття 104) правонаступництво внаслідок припинення діяльності суб'єкта господарювання передбачено лише при його реорганізації. Безпосередньо ж після ліквідації відбувається повне припинення діяльності підприємства (юридичної особи) без правонаступництва. Консервація підприємства (основних фондів), у свою чергу, є взагалі тимчасовою зупинкою (до 3-х років) виробничої діяльності з обов'язковим збереженням можливості її поновлення (постанова Кабінету Міністрів України від 28 жовтня 1997 р. N 1183). Враховуючи викладене, актуальною вбачається потреба у перегляді встановлених Гірничим законом України умов припинення діяльності гірничих підприємств.

Опрос