Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

Об амнистии Ю. Тимошенко и Ю. Луценко

Заключение к проекту закона Украины от 07.09.2011 № 9113
Дата рассмотрения: 14.09.2011 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про амністію Ю. Тимошенко та Ю. Луценка" (реєстр. N 9113 від 7 вересня 2011 р.)

Поданим законопроектом пропонується звільнити від кримінальної відповідальності Тимошенко Ю. В. (Прем'єр-міністра України у 2005 та 2007 - 2010 роках) та Луценка Ю. В. (Міністра внутрішніх справ України у 2005 та 2007 - 2010 роках).

За результатами розгляду положень вказаного законопроекту, Головне науково-експертне управління вважає за необхідне висловити до нього такі зауваження.

1. Частиною третьою статті 92 Конституції України (про яку йдеться у преамбулі до законопроекту) встановлено, що амністія оголошується Законом України. Порядок та підстави її оголошення передбачені Кримінальним кодексом України (далі - КК України) та Законом України "Про застосування амністії в Україні". Зокрема, відповідно до частини першої статті 1 вказаного Закону, під амністією розуміється повне або часткове звільнення від кримінальної відповідальності і покарання певної категорії осіб, які засуджені за вчинення злочину, або кримінальні справи стосовно яких перебувають у провадженні органів дізнання, досудового слідства чи суду, але не розглянуті останніми, або ж розглянуті, але вироки стосовно цих осіб не набрали законної сили. Тобто, амністія застосовується стосовно індивідуально невизначеної певної категорії осіб. Натомість, у законопроекті пропонується звільнити від кримінальної відповідальності конкретно визначених осіб - Тимошенко Ю. В. та Луценка Ю. В. (до того ж без вказівки на конкретні склади злочинів, передбачені чинним КК України, у вчиненні яких вони обвинувачуються), що не узгоджується з приписами зазначеного Закону.

Крім того, така "персоніфікація" осіб, до яких має бути застосована амністія, не узгоджується із природою такого нормативно-правового акту як закон, оскільки тим самим вона вказує на ненормативний характер положень законопроекту.

2. Виконання закону про амністію, як правило, покладається на суди, про що обов'язково зазначається у кожному конкретному законі про амністію. Наприклад, стаття 8 Закону України "Про амністію у 2011 році" визначає, що питання про застосування амністії суд вирішує за власною ініціативою, ініціативою прокурора, органів дізнання та досудового слідства, органу або установи виконання покарань, а також за ініціативою обвинуваченого, підсудного чи засудженого, їх захисників чи законних представників.

Опрос