Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "О Перечне памятников культурного наследия, не подлежащих приватизации" (относительно исключения из Перечня зданий Почаевской лавры)

Заключение к проекту закона Украины от 06.09.2011 № 9105
Дата рассмотрения: 13.09.2011 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про Перелік пам'яток культурної спадщини, що не підлягають приватизації" (щодо виключення із Переліку будівель Почаївської лаври) (реєстр. N 9105, внесений народними депутатами України Д. О. Шенцевим та Ю. А. Бутом)

У проекті пропонується виключити із Переліку пам'яток культурної спадщини, що не підлягають приватизації, затвердженого Законом України "Про Перелік пам'яток культурної спадщини, що не підлягають приватизації", культові споруди Почаївської Лаври з метою їх повернення у власність релігійної громади Почаївської Свято-Успенської лаври (чоловічий монастир Української Православної Церкви). Це має, на думку суб'єктів законодавчої ініціативи, відновити порушені права церкви, оскільки вказані культові споруди були за часів радянської влади відібрані у неї та передані у державну власність, а також забезпечить належне утримання та використання цієї культурної спадщини та недопущення зловживання нею.

Головне управління, розглянувши запропоновану законодавчу пропозицію, звертає увагу на те, що питання повернення культових будівель і майна, які становлять державну власність, у власність релігійних організацій, врегульовано у ст. 17 Закону "Про свободу совісті та релігійні організації", згідно з якою такі будівлі і майно повертаються у власність релігійних організацій безоплатно за рішеннями обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, а в республіці Крим - Уряду Республіки (частина 2). У зв'язку з цим пропонуємо вилучити з розділу II проекту пункт 2.

Слід також зазначити, що до Переліку пам'яток культурної спадщини, які не підлягають приватизації, крім культових споруд Почаївської Лаври, включені також культові споруди Свято-Успенської Святогірської та Києво-Печерської Лавр та інші культові будівлі та споруди. За цих умов було б доцільнішим питання повернення культових будівель і майна, які становлять державну власність, у власність релігійних організацій вирішувати не лише стосовно окремих об'єктів, а комплексно на підставі спеціального законодавчого акту про таке повернення. Такий підхід випливає з змісту зобов'язань України, взятих під час вступу до Ради Європи у 1995 (Висновок Парламентської Асамблеї Ради Європи N 190 (1995) щодо вступу України до Ради Європи від 26 вересня 1995 року), а також пп. 13.18 Резолюції N 1466 (2005) про виконання обов'язків та зобов'язань Україною, згідно з якими Парламентська Асамблея Ради Європи закликає Україну "встановити чіткі правила повернення церковного майна, як це вимагається підпунктом 11.xi Висновку N 190 (1995)", а також відповідних указів Президента України. Зокрема, йдеться про Указ від 12.01.2011 року N 24/2011 "Про План заходів із виконання обов'язків та зобов'язань Україною, що випливають з її членства в Раді Європи", відповідно до якого з метою забезпечення зміцнення правових засад свободи світогляду та віросповідання Міністерству юстиції України та Міністерству культури України було доручено подати в установленому порядку Кабінету Міністрів України для наступного внесення на розгляд Верховної Ради України законопроект про повернення культових будівель релігійним організаціям до 1 лютого 2011 року.

Опрос