Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

Об игорном бизнесе в Украине

Заключение к проекту закона Украины от 05.09.2011 № 9098
Дата рассмотрения: 20.09.2011 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про гральний бізнес в Україні" (реєстр. N 9098 від 05.09.2011 року, внесений народним депутатом України О. А. Царьовим)

У проекті пропонується визначити правові засади здійснення господарської діяльності з організації і проведення азартних ігор, здійснення державного регулювання, в тому числі контролю, у цій сфері, відповідальність за порушення законодавства у сфері грального бізнесу тощо.

Головне управління підтримує необхідність законодавчого врегулювання суспільних відносин у цій сфері, враховуючи, зокрема, необхідність наповнення Державного бюджету України, захисту громадян від зловживань та шахрайства у цій сфері та запобігання відмиванню "брудних" грошей у цій сфері. Крім цього, зазначимо, що необхідність прийняття такого закону передбачена у ст. 3 Закону України "Про заборону грального бізнесу". Разом з тим вважаємо за доцільне висловити щодо проекту наступні зауваження та пропозиції.

Загального плану

1. Згідно з змінами до ст. 2 Закону України "Про ліцензування певних видів господарської діяльності" передбачається встановити, що ліцензування господарської діяльності у сфері грального бізнесу здійснюється відповідно до цього Закону з урахуванням особливостей, визначених Законом України "Про регулювання фінансової діяльності у сфері грального бізнесу в Україні". Підтримуючи цей підхід, звертаємо увагу на те, що у розділі IV "Особливості ліцензування у сфері грального бізнесу" проекту дублюється ряд положень базового закону у цій сфері. Зокрема, щодо підстав залишення заяви про видачу ліцензії без розгляду (абзац 1 частини 5 ст. 16 проекту та частина 8 ст. 10 Закону України "Про ліцензування певних видів господарської діяльності"); підстав для переоформлення ліцензії (абзац 1 частини ст. 17 проекту та частина 1 ст. 18 Закону базового Закону) тощо. У зв'язку з цим пропонуємо внести до проекту відповідні уточнення, залишивши у ньому лише ті норми, які визначають саме особливості ліцензування, які не врегульовані у базовому законі.

2. Невиправданим і недоцільним вбачається включення до законопроекту великого за обсягом переліку термінів, що вживаються у ньому, який налічує 30 визначень (ст. 1). При цьому склад відповідного глосарію виглядає недостатньо продуманим, у ньому роз'яснюються загальновідомі терміни або терміни, не наповнені якимось специфічним юридичним змістом, що невиправдано збільшує обсяг тексту законопроекту, ускладнюючи користування законом. Такий характер властивий визначенням термінів "гральне обладнання", "каса казино", "представники або працівники організатора азартних ігор", "приз", "призовий (виграшний) фонд" тощо. Зміст частини понять, зокрема, "ліцензійні умови", "ліцензування видів азартних ігор" не узгоджується з змістом відповідних термінів у Законі України "Про ліцензування певних видів господарської діяльності", що посилює загальну заплутаність законодавства України та ускладнює практику правозастосування. У зв'язку з цим пропонуємо скоротити кількість термінів, зміст яких визначається у законі, а їх визначення перенести (у разі необхідності), безпосередньо до тих статей, в яких регулюються відповідні суспільні відносини, як це зроблено, наприклад, у Цивільному кодексі України.

Крім цього, проект вимагає певного техніко-юридичного доопрацювання, зокрема, щодо запровадження внутрішньої нумерації у статтях розділу VII проекту.

3. Звертаємо увагу на необхідність більш детального врегулювання питань організації букмекерської діяльності щодо проведення парі і тоталізатора, зокрема, щодо її відмежування від діяльності у сфері лотерей, оскільки на сьогодні окремі види лотерей фактично ототожнюються з букмекерською діяльністю.

Опрос