Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Кодекс административного судопроизводства Украины относительно производства по деламоб ограничении реализации права на мирные собрания

Заключение к проекту закона Украины от 12.08.2011 № 9052
Дата рассмотрения: 18.10.2011 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до Кодексу адміністративного судочинства України щодо провадження у справах про обмеження реалізації права на мирні зібрання"

Законопроект спрямований, як зазначено у Пояснювальній записці до нього, на врегулювання проблемних питань, пов'язаних із визначенням чітких строків, у межах яких органи виконавчої влади або органи місцевого самоврядування мають право звертатись до адміністративного суду з позовом про заборону мирних заходів чи про інше обмеження права на мирні зібрання, на недопущення зловживань можливістю поновлення пропущених процесуальних строків, на встановлення вимог щодо належного повідомлення учасників процесу по таких справах, на визначення правил розгляду такої категорії справ та конкретизацію підстав для задоволення відповідних позовів.

Для досягнення цієї мети проектом пропонується внести зміни до статей 100 та 182 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАСУ).

Головне науково-експертне управління, проаналізувавши проект, вважає його слушним.

Прийняття законопроекту створить на законодавчому рівні необхідні умови для реалізації прав громадян, передбачених статтею 39 Конституції України, встановить чіткі і розумні строки та умови для прийняття адміністративних позовів з питань, пов'язаних із забороною мирних заходів чи інших обмежень права на мирні зібрання, а також для додержання прав відповідачів у таких справах. Важливим положенням проекту є заміна в частинах першій та третій статті 182 КАСУ терміна "негайно" словосполученнями "на протязі трьох днів" і "в той же день". Адже припис про "негайне" звернення до адміністративного суду інтерпретується органами виконавчої влади або місцевого самоврядування у тому сенсі, що подання відповідного адміністративного позову можливе навіть в останній день перед проведенням мирного заходу. У зв'язку з цим сторони вчасно і належним чином не повідомляються про розгляд справи і, таким чином, позбавляються можливості захистити свої права в суді.

Звертаємо увагу, що у Рішенні Європейського суду з прав людини у справі "Броуган та інші проти Сполученого Королівства" під терміном "негайно" у кримінальному процесі Європейський суд визнає виправданим строк до 4 днів. Таким чином, приписи проекту відповідають вимогам Конституції України щодо захисту прав і свобод громадянина і узгоджується з правовою позицією Європейського суду з прав людини щодо строків, установлення яких в адміністративному судочинстві забезпечить реальний захист конституційних прав громадян на проведення мирних зборів, мітингів, походів, демонстрацій тощо.

Опрос