Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины относительно платы за присоединение к сетям субъектов естественных монополий

Заключение к проекту закона Украины от 18.07.2011 № 9011
Дата рассмотрения: 22.09.2011 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо плати за приєднання до мереж суб'єктів природних монополій" (реєстр. N 9011 від 18.07.2011 р.)

Метою законопроекту є забезпечення на законодавчому рівні основних засад приєднання замовників до мереж суб'єктів природних монополій. Також визначається окремі порядки для приєднання багатоквартирних будинків та нежитлових приміщень.

Законопроект передбачає внесення змін до Господарського кодексу України та законів України "Про електроенергетику", "Про природні монополії", "Про трубопровідний транспорт", "Про планування і забудову територій", "Про засади функціонування ринку природного газу".

Проаналізувавши законопроект, Головне управління вважає за доцільне висловити до його положень наступні зауваження.

1. Недоцільним виглядає включення до законопроекту визначень деяких "основних термінів", які є суто технічними чи професійними термінами, не наповненими якимось специфічним юридичним змістом. (ст. 1). Ряд термінів схожі за назвою та частково схожі за суттю, в деяких випадках одне поняття включає в себе інше. Наприклад, законопроектом передбачено введення таких понять як "стандартне приєднання" та "стандартне приєднання багатоквартирних будинків". У подальших змінах запропонованих законопроектом випливає, що "стандартне приєднання багатоквартирних будинків" є по суті "стандартним приєднанням" за виключенням ряду ознак. Крім того, визначені в статті 1 терміни "місце приєднання електроустановки", "місце забезпечення потужності" не використовуються в подальших статтях законопроекту. На нашу думку, визначення понять повинно у разі необхідності даватись у тих статтях законодавчого акту, які присвячені регулюванню відповідних суспільних відношень.

2. Виникають численні зауваження стосовно "інвестиційної надбавки" до роздрібного тарифу, про яку йдеться у законопроекті.

У статті 172 законопроекту, якою пропонується доповнити Закон України "Про електроенергетику", передбачено приєднання об'єктів електроенергетики до електричних мереж за рахунок "інвестиційної надбавки" до роздрібної ціни на електричну енергію для фінансування робіт з приєднання електроустановок до електричних мереж (частина 5). При цьому порядок встановлення та розмір цієї надбавки має затверджуватись Кабінетом Міністрів України та НКРЕ відповідно. У цьому зв'язку нагадаємо, що у статті 9 Податкового кодекс України збір у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на електричну та теплову енергію, крім електроенергії, виробленої кваліфікованими когенераційними установками, віднесено до загальнодержавних податків та зборів. Із поданих документів неясно, чи саме ця надбавка мається на увазі як джерело фінансування приєднання об'єктів електроенергетики до електричних мереж. Якщо ж мова про нову надбавку, то зазначимо, що запровадження "інвестиційної надбавки до роздрібного тарифу" (як вона називається у законопроекті) має здійснюватись виключно шляхом внесення відповідних змін до Податкового кодексу України, де має визначатись порядок встановлення цієї надбавки та її розмір.

Звертаємо увагу на певну нечіткість визначення джерел фінансування приєднання деяких об'єктів електроенергетики до електричних мереж. Так, у частині сьомій статті 172 законопроекту зазначається, що стандартне приєднання об'єктів електроенергетики потужністю до 10 МВт фінансується у обсязі 50 відсотків за рахунок інвестиційної надбавки до роздрібного тарифу на електричну енергію і 50 відсотків за рахунок поворотної фінансової допомоги, яка надається заявником електропередавальній організації. Частина 10 дає розшифровку терміну "поворотної фінансової допомоги" і визначає, що джерелом повернення поворотної фінансової допомоги є інвестиційна складова тарифу на передачу електричної енергії, що по суті складає сто відсоткове фінансування такого приєднання за рахунок "інвестиційної надбавки".

Опрос